Home Rozrywka Film Ćwierć miliona widzów w 4 dni! – Polacy pokochali "MIASTO 44"!

Ćwierć miliona widzów w 4 dni! – Polacy pokochali "MIASTO 44"!

10 min read
0

„Miasto 44” bije kolejne rekordy frekwencji. Od poniedziałku (22 września) do czwartku (25 września) film obejrzało ćwierć miliona widzów – o 60 000 więcej niż w weekend otwarcia!
Miasto 44”, które w kinach gości już od zeszłego piątku (19 kwietnia), bije rekordy frekwencji. Na film Jana Komasy, który po minionym weekendzie stał się numerem 1 polskiego box office, przyciągając 191 900 ludzi, w ciągu kolejnych czterech dni (od poniedziałku do czwartku) wybrało się blisko 250 000 osób. Łącznie po upływie 7 dni od premiery „Miasto 44” może pochwalić się imponującą liczbą 441 837 widzów.
Gwoli porównania – inne polskie produkcje o tematyce II wojny światowej, które gościły na ekranach w tym roku, odnotowały o wiele niższą widownię w analogicznym czasie od daty wprowadzenia do kin. W 7 dni od premiery, „Kamienie na szaniec” obejrzało około 260 000 osób, „Powstanie Warszawskie” niecałe 172 000 widzów. Gorszą frekwencję w pierwszym tygodniu, mimo lepszego otwarcia (start „Miasta 44” przypadł na półfinał i finał siatkarskiego Mundialu oraz doskonałą pogodę), miał też największy jak dotychczas hit roku – „Jack Strong”.
Warto też zwrócić uwagę, że wynik „Miasta 44” w ciągu 7 dni od daty premiery jest o prawie 100 000 widzów wyższy niż cała frekwencja z tygodnia 12-18 września. Przez 2 tygodnie 38 filmów, które były wówczas grane w kinach, przyciągnęło łącznie niecałe 350 000 osób.
Wielki sukces frekwencyjny „Miasta 44” pokazuje również, że Polacy wolą oglądać na polskie filmy. Blockbustery z Hollywood, mimo olbrzymiego sukcesu za oceanem, nie były w stanie dotrzymać kroku obrazowi Jana Komasy. Komiksowi „Strażnicy Galaktyki”, którzy w samych Stanach zarobili blisko 315 milionów dolarów, a na świecie podwoili tę stawkę do zawrotnej sumy ponad 630 milionów, obejrzało w naszym kraju łącznie 381 000 osób. Kontynuacja wizjonerskiego filmu „300” pt.:„300: Początek imperium” (106 milionów dolarów w USA i 331 milionów na świecie) obejrzało w polskich kinach 355 000 widzów. Wreszcie biblijny hit Darrena Aronofsky’iego „Noe: Wybrany przez Boga” (101 milionów dolarów w USA, 359 milionów dolarów na świecie) przyciągnął widownię liczącą 382 000 ludzi. „Miasto 44” pobiło te wyniki w zaledwie 7 dni.
**
Jedna z najbardziej oczekiwanych i największych polskich produkcji ostatnich lat.  Film Jana Komasy, twórcy wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju „Sala samobójców”, to zrealizowana z rozmachem uniwersalna opowieść o miłości,  młodości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego.
„Miasto 44” to projekt filmowy o niespotykanym w Polsce rozmachu scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. Konsultantem do spraw efektów specjalnych był wybitny hollywoodzki specjalista Richard Bain, który wcześniej współpracował z takimi wizjonerami kina, jak Christopher Nolan, Peter Jackson oraz Terry Gilliam i ma w dorobku efekty do światowych hitów, między innymi: „Casino Royale”, „Incepcji”, „King Konga” i „Nędzników”. Przez plan przewinęło się ponad 3 000 statystów. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu. Obsada została wybrana w serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 000 osób.
Specjalny pokaz „Miasta 44” odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie, w ramach oficjalnych obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. To pierwsze tej skali wydarzenie nie tylko w historii polskiej kinematografii, ale i na mapie Europy. Film obejrzało ok. 12 000 osób. Wśród nich honorowe miejsce zajęli Powstańcy, którzy przybyli z całego świata. Pokaz „Miasta 44” był symbolicznym hołdem dla ich odwagi i heroizmu.
„Miasto 44” trafi do regularnej dystrybucji kinowej 19 września 2014 roku.
„Miasto 44” nie jest filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania. Mimo że rozgrywa się w walczącym Mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. „Miasto 44” nie ma być argumentem w powstańczej dyskusji. Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70 lat. To zostawiamy historykom.Nie szukamy spiżowych bohaterów. „Miasto 44” nie jest filmem o polityce. Jest filmem o miłości, młodości i walce.
– Twórcy filmu „Miasto 44”
Film pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego
Sponsor główny filmu: ING Bank Śląski
Sponsor filmu: PGE Polska Grupa Energetyczna
Producent filmu: Akson Studio Film Miasto
Koproducenci: Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A., Orange Polska, Muzeum Powstania Warszawskiego, Mazowiecki Fundusz Filmowy działający w strukturach Mazowieckiego Instytutu Kultury
Film współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Łódź, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej
Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Poczta Polska
Oficjalna strona internetowa filmu „Miasto 44”:
https://miasto44.pl/
Oficjalny fanpage filmu na Facebooku:
https://www.facebook.com/Miasto44
„Miasto 44” – oficjalny trailer:

„Miasto 44” – oficjalny teaser-trailer:


Spot „’Miasto 44’ – film o niespotykanym w Polsce rozmachu!”

Wideo-wywiad z Józefem Pawłowskim:

Wideo-wywiad z Janem Komasą, reżyserem filmu „Miasto 44”:

Reżyser i aktorzy o filmie „Miasto 44”:

Wideo-wywiad z Antonim Królikowskim i Grzegorzem Daukszewiczem:

Wideo-wywiad z Tomaszem Schuchardtem:

Wideo-wywiad z Zofią Wichłacz i Anną Próchniak:

Klip „Świebodzice” – rozmach scenograficzny filmu „Miasto 44”:

Teledysk Anna Iwanek, Pati Sokół feat. Piotr Cugowski „Miasto”:

„MIASTO 44” w kinach
Gatunek: dramat wojenny
Produkcja: Polska 2014
Reżyseria: Jan Komasa („Sala samobójców”, „Oda do radości”)
Obsada: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak („Bez wstydu”), Maurycy Popiel, Antoni Królikowski („Popiełuszko. Wolność jest w nas”), Tomasz Schuchardt („Jesteś Bogiem”, „Chrzest”, „W imię…”), Michał Meyer, Grzegorz Daukszewicz, Michał Czernecki („Wojna polsko-ruska”), Michał Żurawski („W ciemności”), Karolina Staniec, Filip Gurłacz, Magdalena Koleśnik („Kamienie na szaniec”), Michał Mikołajczak, Krzysztof Stelmaszyk („Testosteron”), Monika Kwiatkowska („Układ zamknięty”), Jan Kowalewski

więcej powiązanych wpisów
Load More By redakcja
Load More In Film

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Swatch daje susa w Rok Królika!

Przedstawiamy zabawną, symboliczną i stylową specjalną edycję na Chiński Nowy Rok 2023! Sw…