stickyimage

Premiera teledysku do utworu Układ zamknięty grupy Kult – Układ zamknięty w kinach od 5 kwietnia 2013

W sieci można już obejrzeć teledysk grupy Kult, nagrany do utworu „Układ zamknięty” – tytułowej piosenki promującej thriller reżysera „Przesłuchania” i scenarzystów „Czarnego Czwartku. Janek Wiśniewski padł”. W klipie znalazły się niepublikowane fragmenty filmu oraz sensacyjny finał akcji „aresztowania Kazika”. „Ta piosenka jest zapowiedzią czegoś wielkiego!” – mówi Staszewski. „Układ zamknięty” zagości na ekranach 5 kwietnia.

„Układ zamknięty” – teledysk grupy Kult na Youtube:

Reżyserem teledysku jest Jacek Kościuszko, nominowany do Fryderyka za klip do piosenki „Nie mogę Cię zapomniećAgnieszki Chylińskiej. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt teledysków topowych wykonawców. Wcześniej, na zlecenie Kino Świat – dystrybutora„Układu zamkniętego” – zrealizował klip Kazika do „Ballady o Janku Wiśniewskim” – promujący film „Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł” oraz teledysk do „My nadal (chcemy być sobą)” – Abradaba i Grzegorza Markowskiego, wykorzystany w akcji promocyjnej polskiego kandydata do Oscara – „80 milionów”.

Sponsorem teledysku Kultu jest Kasa Stefczyka – Mecenas Główny filmu „Układ zamknięty”.

Oparta na prawdziwych wydarzeniach historia trzech właścicieli świetnie prosperującej spółki, którzy – wskutek zmowy skorumpowanych urzędników: prokuratora (Janusz Gajos) i naczelnika urzędu skarbowego (Kazimierz Kaczor) – zostają pokazowo zatrzymani pod zarzutem działania w zorganizowanej grupie przestępczej i prania brudnych pieniędzy.

Inspiracją dla scenarzystów „Układu zamkniętego”, Michała S. Pruskiego i Mirosława Piepki (twórców scenariusza głośnego i chwalonego za realizm dramatu Antoniego Krauzego „Czarny czwartek. Janek Wiśniewski padł”, uhonorowanego Specjalną Nagrodą Jury FPFF w Gdyni) była prawdziwa historia biznesmenów, zmagających się z zarzutami stawianymi przez prokuraturę oraz urząd skarbowy. Wszyscy trafili do aresztu, a ich firmę doprowadzono do upadku. Sprawy prowadzone przeciwko nim zostały po latach umorzone z powodu braku znamion przestępstwa, a przedsiębiorcy otrzymali symboliczne zadośćuczynienia.

Aktualny temat i świetny scenariusz, sprawiły, że twórcom udało się zgromadzić na planie doborowe nazwiska. Janusz Gajos, jako skorumpowany prokurator, kolejny raz po pamiętnych rolach w „Psach” i „Przesłuchaniu”, udowodnił, że jest mistrzem kreowania wyrazistych, czarnych charakterów. U boku Gajosa wystąpili, między innymi, Kazimierz Kaczor, Przemysław Sadowski i Urszula Grabowska, wyróżniona główną aktorską nagrodą na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni za kreację w „Joannie”. Za wizualną stronę filmu odpowiada Piotr Sobociński jr., autor zdjęć do „Róży” i „Drogówki” Wojciecha Smarzowskiego. Piosenkę promującą film wykonuje zespół Kult.

12 stycznia, w ramach corocznej gali Pracodawców Rzeczpospolitej Polskiej, twórców „Układu zamkniętego” uhonorowano Wektorem Nadziei, nagrodą „za odwagę w dążeniu do przedstawienia prawdy o problemach, z którymi na co dzień zmagają się polscy przedsiębiorcy w starciu z bezwzględną machiną urzędniczą, oraz za niezwykły upór, dzięki któremu realizacja filmu stała się możliwa.”

Układ zamknięty” został w całości sfinansowany ze środków prywatnych, pochodzących między innymi od polskich firm i przedsiębiorców, dla których historia opowiedziana w scenariuszu okazała się poruszająca i ważna. Producentem „Układu zamkniętego” jest gdańska spółka Filmicon Dom Filmowy Sc. Mecenasem głównym filmu jest Kasa Stefczyka.

Oficjalny zwiastun filmu na Youtube:

Making of teledysku „Układ zamknięty”:

UKŁAD ZAMKNIĘTY w kinach od 5 kwietnia 2013

Gatunek: Thriller
Produkcja: Polska 2013
Reżyseria: Ryszard Bugajski („Generał Nil”, „Przesłuchanie”)
Scenariusz: Michał S. Pruski, Mirosław Piepka („Czarny Czwartek. Janek Wiśniewski padł”)
Zdjęcia: Piotr Sobociński jr („Róża”, „Drogówka”)
Obsada: Janusz Gajos („Trzy kolory: Biały”, „Psy”, „Ucieczka z kina „Wolność’”, „Piłkarski poker”, „Przesłuchanie”), Kazimierz Kaczor („Popiełuszko. Wolność jest w nas”, „Człowiek z  marmuru”, „Ziemia obiecana”), Urszula Grabowska („Syberiada polska”, „Joanna”, „Świadek koronny”), Przemysław Sadowski („Tylko mnie kochaj”, „Sęp”, „Reich” „Pierwszy milion”), Robert Olech („Matka Teresa od kotów”, „Bezmiar sprawiedliwości”), Jarosław Kopaczewski („Pianista”, „Biesy”, „C.K. Dezerterzy”, „Przesłuchanie”), Beata Ścibakówna („Skorumpowani”, „Dzieci i ryby”, „Pestka”, „Wielka wsypa”), Monika Kwiatkowska („Joanna”, „Ile waży koń trojański?”), Magdalena Kumorek („80 milionów”, „Przepis na życie”), Wojciech Żołądkowicz

źródło:materiały prasowe

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane