Home Technologie Foto i kamery Moda w obiektywie – czyli praktyczne porady dla blogerów modowych

Moda w obiektywie – czyli praktyczne porady dla blogerów modowych

14 min read
0

Rozkwitająca za oknami wiosna zachęca do zakładania ubrań pełnych lekkości oraz kolorów. Dla wszystkich, którzy prowadzą blogi poświęcone modzie, to czas świeżych pomysłów, które utrwalają na zdjęciach. Michał Korta, prowadzący w Akademii Nikona zajęcia z fotografii beauty, podpowie jakie proste techniki wykorzystać przy fotografowaniu nowych stylizacji i gdzie szukać inspiracji do zdjęć.
Niezależnie od tego, czy dzielisz się na blogu stylizacjami swoimi lub znajomych, czy też dokumentujesz street fashion, musisz pamiętać, że w fotografii najważniejsze jest światło. Mimo, że współczesne aparaty posiadają bardzo wyrafinowane systemy pomiaru światła i optymalizacji ekspozycji, warto za każdym razem przeanalizować światło w miejscu, w którym będziemy robić zdjęcie. Jego wystarczająca ilość spowoduje, że zdjęcia będą ostrzejsze i bardziej kontrastowe a kolory nasycone. Odpowiednie ustawienie modela lub modelki względem źródła światła, takiego jak słońce, okno, czy żarówka, umożliwi odpowiednie oświetlenie tych elementów, na które chcesz zwrócić uwagę.
Eksperyment z cieniami
Zrób prosty eksperyment: wieczorem, kiedy jest już ciemno, powyłączaj wszystkie światła zostawiając zapalone tylko jedno górne. Poproś przyjaciela o asystę. Ustaw w aparacie wyższą czułość, np. ISO 800 lub 1600 i poproś go aby stanął bezpośrednio pod lampą. Ustaw się w odległości ok 1-1,5 metra od tej osoby i wykadruj portret. Zobacz jak układają się cienie i światła na twarzy fotografowanej osoby. Poproś swojego modela, aby bardzo powoli przesunął się krok do tyłu a potem krok w przód. Zaobserwuj w jaki sposób przy takich drobnych zmianach oświetlenia zmienia się ułożenie cienia na twarzy, jak przez górne światło rysowane są kości policzkowe, kiedy oświetlone są oczy a kiedy giną w cieniu.
Jak rozświetlić twarz?
Do następnego ćwiczenia potrzebujesz blendy. Jeśli nie posiadasz profesjonalnej, możesz ją sam zrobić.  Weź kawałek kartonu, wystarczy wielkości A3 i z jednej strony oklej go folią aluminiową, tak aby uzyskać w miarę gładką powierzchnię odbijającą światło. Ty i twój model stańcie naprzeciwko siebie w odległości ok 1,5 m, a pośrodku, nad wami niech będzie lampa. Poproś modela, żeby potrzymał „blendę” przed twarzą, tak jakby czytał książkę, nieco poniżej linii aparat – twarz. Teraz obserwuj twarz modela kiedy powoli unosi karton od i do twarzy. Zobacz co zmienia się pod oczami. Nawet jeżeli zmiany światła będą mało widoczne dla oka, matryca aparatu zarejestruje je, a w ogólnym odbiorze zdjęcie z dodatkowo doświetlonymi oczami będzie przyjemniejsze dla widza i korzystniejsze dla modela.
Różne perspektywy
Kolejny eksperyment możesz przeprowadzić ze światłem bocznym. Znajdź duże okno, najlepiej od południa. Świetnie do tego celu nadają się duże witryny sklepowe lub okna w kawiarniach. Ustaw modela i poproś go, żeby wolno się obracał. Dzięki temu będzie można ocenić kąty światła i cienia oraz wybrać odpowiednie oświetlenie do zdjęcia. Kolejnym elementem, na który masz wpływ to ustawienie fotografującego względem modela i okna.
Własne studio? To możliwe!
Opanowanie posługiwaniem się światłem zastanym, czyli pochodzącym od słońca czy lampy w pomieszczeniu, ułatwi później wykorzystanie lamp błyskowych podczas sesji fotograficznych w plenerze i w studiu. Wbrew pozorom własne mini studio, które znacząco przyczyni się do zwiększenia jakości i atrakcyjności zdjęć, nie musi być wcale drogie. Dobrym rozwiązaniem jest inwestycja w systemowe lampy błyskowe, których zaletą są kompaktowe wymiary i niewielka waga oraz uniwersalność zastosowania. Najprostszym sposobem użycia takiej lampy jest zapięcie jej do „gorącej stopki” aparatu. Można ją również zsynchronizować z drugą, zamontowaną na statywie. Duży wachlarz modyfikatorów światła dla systemowych lamp błyskowych, jak parasolki, softboxy, czasze modelujące oraz kolorowe filtry, pozwala na uzyskanie określonych efektów oświetleniowych na zdjęciu. Zestaw choćby z jedną parasolką pozwala stworzyć tanie, małe i uniwersalne studio.
Ćwiczenie czyni mistrza!
Zarówno światło zastane, jak i błyskowe wymaga ćwiczeń i eksperymentów, jednak w erze fotografii cyfrowej możesz próbować i popełniać błędy bez ponoszenia żadnych kosztów. Do wszystkiego można dojść samodzielnie, jednakże najłatwiej i najszybciej zyskać wiedzę pod okiem zawodowców. Wykładowcy Akademii Nikona na zajęciach z fotografii beauty uczą myśleć w sposób kreatywny i twórczy, po to aby uczestnik mógł potem osiągać ciekawe niecodzienne rezultaty.
Jeśli już chociaż trochę oswoisz się ze światłem i poeksperymentujesz ze znajomymi, najwyższy czas na prawdziwą sesję. Inspiracją może być wszystko – życie codzienne, sztuka, filmy, książki, moda uliczna. Jeśli jesteś nastawiona/y na fotografię i modę, to chodzisz w trybie 'stand by’ – masz oczy szeroko otwarte i każda sytuacja może być dla ciebie natchnieniem. Pomocny przy takiej sesji może być mały scenariusz, który pomoże Ci wybrać kadry do zdjęć a następnie ułożyć z nich krótką historię z bohaterem, początkiem, rozwinięciem i dobrą puentą na koniec.
Pierwszym zdjęciem możesz pokazać tylko miejsce zdarzenia w szerokim planie, by w następnym wprowadzić bohatera. Dalej możesz uchwycić detal ubrania czy biżuterii. Zawsze wykorzystać portret – jeden bliższy i jeden np. w planie amerykańskim, z ciekawym otoczeniem lub jakimś rekwizytem pasującym do całości. Najważniejsze jest, aby czerpać z tego przyjemność i bawić się wspólnie ze znajomymi fotografią i modą.
Więcej ciekawych informacji znajdziesz na portalu szerokikadr.pl oraz na stronie Akademii Nikona: akademianikona.pl
O autorze:
Michał Korta jest niezależnym fotografem (www.kortastudio.com) oraz wykładowcą Akademii Nikona. Specjalizuje się w portrecie konceptualnym i zdjęciach beauty. Fotografuje malarzy, pisarzy, muzyków, twórców sztuki. Autor zdjęć do książki o polskim designie „Out of the Ordinary” oraz do wielu katalogów o podobnej tematyce. Podczas najbliższych warsztatów z Akademią Nikona, w październiku, zaprosi uczestników na backstage tygodnia mody w Mediolanie. Będzie to okazja by przyjrzeć się pracy zawodowych fotografów modowych i modelek, a także spróbować własnych sił podczas profesjonalnej sesji zdjęciowej. Chętni będą mogli pracować na reportażem ze świata mody a także nad zdjęciami glamour.
NIKON Corporation
NIKON działa od ponad 90 lat i należy obecnie do największych i najbardziej liczących się producentów sprzętu optoelektronicznego na świecie. Jest producentem najwyższej jakości aparatów fotograficznych, obiektywów NIKKOR, skanerów, sprzętu sportowego (m.in. lornetek, dalmierzy i lunet), mikroskopów oraz precyzyjnych urządzeń optycznych zarówno dla przemysłu, jak i użytkowników indywidualnych. NIKON jest światowym liderem w segmencie cyfrowych aparatów fotograficznych, produkując lustrzanki profesjonalne oraz amatorskie, a także aparaty kompaktowe serii COOLPIX. Od ponad 50 lat w lustrzankach jednoobiektywowych firma stosuje mocowanie typu F, dzięki czemu jest jedynym producentem przez tak długi czas stosującym tradycyjne mocowanie obiektywów, których do listopada 2012 r. wyprodukowała już siedemdziesiąt pięć milionów egzemplarzy. W Polsce firmę reprezentuje NIKON Polska Spółka z o.o., która rozpoczęła swoją działalność
3 listopada 2003 r. jako importer produktów fotograficznych. W Warszawie przy ulicy Łopuszańskiej 38B firma posiada również centrum serwisu gwarancyjnego i pogwarancyjnego. Więcej informacji o firmie NIKON, jej działalności w Polsce i produktach dostępnych na naszym rynku można znaleźć na stronie www.nikon.pl
źródło:materiały prasowe

więcej powiązanych wpisów
Load More By redakcja
Load More In Foto i kamery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Swatch daje susa w Rok Królika!

Przedstawiamy zabawną, symboliczną i stylową specjalną edycję na Chiński Nowy Rok 2023! Sw…