Home Lifestyle Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera – warsztaty taneczne i warsztaty gry na bębnach

Festiwal Filmów Afrykańskich AfryKamera – warsztaty taneczne i warsztaty gry na bębnach

11 min read
0

W ramach Festiwalu Filmów Afrykańskich AfryKamera odbędą się warsztaty tańców afrykańskich. W Kinie Luna odbędzie się przegląd filmów z różnych krajów Afryki. Tej różnorodności możecie doświadczyć również poprzez taniec. Będzie można zobaczyć rytmy z Senegalu, Gwinei, Angoli, RPA, Ghany i Wybrzeża Kości Słoniowej. Warsztaty odbędą się dniach 12-14 kwietnia 2013r. w Afrykańskiej Szkole Tańca i Ruchu – Uanga (ul. Białostocka 22) oraz w Centrum Kultur Świata (ul. Skaryszewska 15).
Do wyboru będą  przeróżne style, pochodzące z różnych części Afryki: Sabar z Senegalu, Tradycyjne tańce z Gwinei, Kuduro z Angoli, Afro house i Kwaito z RPA, Azonto z Ghany i Coupe Decale z Wybrzeża Kości Słoniowej oraz warsztaty gry na bębnach.
Warsztaty:
Sabar z Senegalu – poprowadzi Wioletta Wojciechowska
Unikatowy taniec rodem z Senegalu. Jeden z najbardziej energicznych i dynamicznych tańców czarnego kontynentu. Nazwa tańca wywodzi się od samych instrumentów – bębnów sabar, na których bębniarz gra jedną ręką i pałką. Ten taniec to nie tylko ekspresyjny ruch całego ciała, ale również gra emocji, kokieteria i wyraz nastrojów. Polecamy go wszystkim, którzy kochają zabawę z rytmem i dużo ruchu, dla których taniec to źródło radości. A jej na tych warsztatach na pewno nie zabraknie!
Afro house i Kwaito z RPA – poprowadzi Manueala Marsal Cabitango
Afro house/ Kwaito – Taniec, który powstał na ulicach Johanesburga w RPA. Podobnie jak kuduro z Angoli czy Pantsula również z RPA, posiada swoją własną historię i twórców. Ten uliczny taniec technicznie podobny jest do hip-hop’u. Obecnie w Afryce wykształcił się tzw. afro-house, a państwa południowe kontynentu Afryki mają swoich własnych twórców tego rodzaju muzyki. Taniec house z elementami afro z Mozambiku, RPA czy Angoli ma swoje własne charakterystyczne elementy. Można jednak zauważyć ich fuzje. Na naszych zajęciach poznacie elementy tańca Kwaito i Afro house, zarówno tego angolańskiego jak i tego z południowej Afryki.
Kuduro z Angoli poprowadzi Manueala Marsal Cabitango
Kuduro – Muzyka i taniec Kuduro są nierozłączne. Kuduro stał się pełnoprawnym gatunkiem z własną nazwą w 1990r. Na początku był to miejski taniec do muzyki elektronicznej, którą tworzono w Angoli. W dyskotekach Luandy (Banca, Pandemóneo) dj’e i MC tacy jak np: Sebem wzywali najlepszych tancerzy, by dołączyli do nich na scenie. Tak powstawały pierwsze kroki, które publika miała powtarzać na wzór tancerza będącego na scenie. Dj zaś zapewniał odpowiedni komentarz. W taki sposób zrodziły się pierwsze nazwy kroków. Dzisiejszy wygląd kuduro dzięki wpływom tradycji opiera się na współczesnej interpretacji muzyki elektronicznej. Na pierwszy rzut oka kuduro może kojarzyć się z elementami tańców już nam znanych, takich jak popping, locking, break dance czy dancehall.
Utwory Kuduro mają tempo 140 uderzeń na minutę, co dla przeciętnego tancerza może stanowić wyzwanie rytmiczne i techniczne. Kuduro nie należy do „łatwych” stylów tańca. Ciało tancerza musi wpaść w rytmiczny wir, w którym uruchamia się szybko pracujące nogi, nisko ugięte kolana, które należy zamykać wraz z odpowiednią pracą miednicy. Do tego dodaje się obroty, a nawet trzęsienia głową, twarde uderzenia bioder i charakterystyczną dla afro, zgodną z naturalnym ruchem ciała, pracę rąk, pleców i szyi. W kuduro można czołgać się na ziemi, wspinać się na dachy i latarnie, robić coś szalonego, tak aby stworzyć odpowiedni klimat do bardzo energetycznej i elektryzującej muzyki.
Azonto- poprowadzi Anna Zakrzewska  z Ghany
Azonto – (have some fun – taniec ze szkolnych ławek) To bardzo młody taniec, oryginalnie wywodzący się z Ghany. Obecnie tańczony w innych rejonach Afryki, ale nie tylko. Gorączka Azonto dotarła także do Wielkiej Brytanii, gdzie coraz więcej osób podłapuje zajawkę i tworzy własne kombinacje kroków. Kroki czy ruchy opierają się na czynnościach, które wykonujemy w życiu codziennym, jak jedzenie, pranie, prowadzenia auta, modlenie się, pływanie, boksowanie itd. Najważniejsze jest wyczucie rytmu, poczucie humoru, kreatywność i inteligencja. Dla przykładu, cała podstawa może opierać się na podobnym ruchu nóg, rąk i bioder, a to co tworzy odrębną część to koniec każdego ruchu, w którym wymyślamy coś swojego, to, co chcemy przekazać. Jeśli naśladujemy strzał z pistoletu, ważne aby korzystać z rąk oraz ust. Naśladować możemy każdą czynność, łowienie ryb, ubieranie się czy podrywanie. Cały czas powinniśmy poruszając się do rytmu w jednakowym tempie.
Coupe Decale z Wybrzeża Kości Słoniowej
Taniec i muzyka z Wybrzeża Kości Słoniowej. Tworzona również w Paryżu, gdzie muzyka ta stała się bardzo popularna. Muzyka inspirowana jest różnymi wpływami, od popularnych tańców Afryki takich jak: kongijski soukous czy też rodzimy zouglou (z WKS), aż po współczesne formy techno czy house. Taniec ma bardzo frywolną i rytmiczną formę. Raczej proste kroki łączą się z dynamicznym i bardzo rytmicznym ruchem ciała, głównie stóp, rąk i przede wszystkim bioder. Ten taniec to wyśmienita zabawa i flirt z rytmem.
Warsztaty gry na bębnach – poprowadzi Gaspard Conde
Tradycyjne tańce z Gwinei – poprowadzi Andy Camara
Zapisy na warsztaty:
Aby zarezerwować miejsce na warsztatach, wyślij nam maila na adres: tance@afrykamera.pl, podając w nim swoje imię i nazwisko, nazwę zajęć i pakietu jaki Cię interesuje. Następnie przelej odpowiednią należność na konto: Fundacja Filmgramm 71 1030 0019 0109 8530 0031 2155. Rezerwacja jest ważna tylko po dokonaniu wpłaty na konto.
Jeśli masz dodatkowe pytania – skontaktuj się z nami (tel: 533 488 858).
Cennik taniec:
1 h zajęć – 25 zł
Dzienny pakiet 4h – 90 zł
Cały Weekend 9h – 180 zł
Pakiet sabar – 80 zł
Cennik bębny:
1 h zajęć 30 zł
2 h zajęć (Weekend) – 50 zł
źródło:materiały prasowe

więcej powiązanych wpisów
Load More By redakcja
Load More In Lifestyle

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Sprawdź także

Swatch daje susa w Rok Królika!

Przedstawiamy zabawną, symboliczną i stylową specjalną edycję na Chiński Nowy Rok 2023! Sw…