Home Rozrywka Film UPROWADZONA 3 – premiera 9 stycznia 2015

UPROWADZONA 3 – premiera 9 stycznia 2015

18 min read
0

Bryana Millsa nikomu przedstawiać nie trzeba. Od lat oczyszcza świat z najbardziej zwyrodniałych szumowin. Przestępcy już kilka razy próbowali go za to ukarać i za każdym razem przypłacali to życiem. Tym razem zaatakują wyjątkowo boleśnie. Gdy jego ukochana żona zostanie zamordowana, a podejrzenie padnie na niego, Bryan znów będzie musiał zrobić użytek ze „swych wyjątkowych umiejętności”, by dorwać winnych, oczyścić się z zarzutów i przede wszystkim ochronić najdroższą córkę. Jednak tym razem wróg okaże się wyjątkowy…
Co zrobisz, by ocalić, to co najcenniejsze?
Zwiastun:

UPROWADZONA 3 (Taken 3)
PREMIERA: 9 STYCZNIA 2015
Reżyseria: Olivier Megaton („Uprowadzona 2”, „Colombiana”)
Obsada:
Liam Neeson („Uprowadzona”, „Non-Stop”)
Famke Janssen („Uprowadzona 2”, „Hansel i Gretel: Łowcy czarownic”)
Maggie Grace („Uprowadzona”, „Lockout”)
Forest Whitaker („Kamerdyner”, „Ostatni król Szkocji”, „Likwidator”)
Gatunek: sensacyjny, thriller
Produkcja: Francja 2015
Dystrybucja w Polsce: Monolith Films
LIAM NEESON (Bryan Mills)
Nominowany do Oscara oraz Nagrody BAFTA irlandzki aktor, którego fantastyczny występ w roli byłego agenta CIA Bryana Millsa doprowadził do powstania nowego ikonicznego bohatera kina akcji.
„Uprowadzona” była dla Neesona możliwością zmiany wizerunku, a dzięki sukcesowi filmu aktor wystąpił później w tak wielkich hitach jak „Drużyna A” oraz „Przetrwanie” Joe Carnahana. Po zabłyśnięciu w roli Bryana Millsa Neeson stał się także regularnym bywalcem planów hollywoodzkich blockbusterów, pojawiając się między innymi jako Zeus w „Starciu tytanów” Louis’a Leterrier’a oraz jego kontynuacji, „Gniewie tytanów” Jonathana Liebesmana, a także w „Dla niej wszystko” Paula Haggisa, „Battleship: Bitwie o Ziemię” Petera Berga oraz „Mroczny Rycerz powstaje” Christophera Nolana, w którym powtórzył rolę Ra’s al Ghula z „Batman: Początek” z 2005 roku.
Neeson był nominowany do Oscara, Złotego Globu oraz Nagrody BAFTA za wybitną kreację Oskara Schindlera w „Liście Schindlera” Stevena Spielberga, która w 1993 zdobyła między innymi Oscara w kategorii „Najlepszy Film Roku”. Trzy lata później tytułowa rola irlandzkiego bohatera narodowego w „Michaelu Collinsie” Neila Jordana przyniosła mu kolejną nominację do Złotego Globu, a także Evening Standard British Film Award oraz Volpi Cup na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji. W 2004 roku Neeson zagrał Alfreda Kinseya, kontrowersyjnego naukowca badającego seksualne zachowania ludzi, w „Kinseyu” Billa Condona, za którą to rolę otrzymał swoją trzecią nominację do Złotego Globu, a także nominację do Independent Spirit Award oraz laur w postaci Los Angeles Film Critics Award.
W 1999 roku reżyser George Lucas obsadził Neesona w roli czcigodnego mistrza Jedi, Qui Gon Jinna, jednego z głównych bohaterów „Gwiezdnych wojen: części I – Mrocznego widma”. W 2005 roku irlandzki aktor stał się głosem legendarnego lwa Aslana w „Opowieściach z Narnii: Lwie, Czarownicy i starej szafie” Andrew Adamsona, którą to rolę powtórzył w dwóch kolejnych częściach serii: „Opowieściach z Narnii: Księciu Kaspianie” Andrew Adamsona oraz „Opowieściach z Narnii: Podróży Wędrowca do Świtu” Michaela Apteda.
Urodzony w Irlandii Neeson rozpoczął swą przygodę z aktorstwem w 1976 roku występami w Lyric Players Theatre w Belfaście, po czym zaliczył swój profesjonalny debiut w „The Risen People” Josepha Plunketta. Po dwóch latach dołączył do legendarnego dublińskiego Abbey Theatre, pojawiając się tam po raz pierwszy w „Translations” Briana Friela. Następnie zdobył nagrodę dla Najlepszego Aktora za występ w „The Plough and the Stars” Seana O’Caseya na deskach angielskiego Royal Exchange Theatre w Manchesterze.
W 1980 roku reżyser John Boorman wypatrzył Neesona w roli Lenny’ego w scenicznej adaptacji „Myszy i ludzi” Johna Steinbecka, po czym osadził go w swoim epickim filmie o rycerzach Króla Artura pod tytułem „Excalibur”. W trakcie kolejnej dekady Neeson zagrał szereg ciekawych postaci, zdobywając coraz większą reputację w świecie kina. Pojawił się między innymi w „Buncie na Bounty” Rogera Donaldsona, „Misji” Rolanda Joffe, „Duecie na jeden instrument” Andrieja Konczałowskiego, „Podejrzanym” Petera Yatesa oraz „Zjawach” Neila Jordana.
Kolejnymi projektami, w którym wystąpił Neeson, były „Człowiek ciemności” Sama Raimiego, „Podejrzenie” Simona Moore’a, „Mężowie i żony” Woody’ego Allena, „Ethan Frome” Johna Maddena, „Nell” Michaela Apteda, „Rob Roy” Michaela Catona-Jonesa, „Wczoraj i dziś” Barbeta Schroedera, „Nędznicy” Bille’a Augusta, „K-19” Kathryn Bigelow, „Gangi Nowego Jorku” Martina Scorsese, „To właśnie miłość” Richarda Curtisa, „Królestwo niebieskie” Ridleya Scotta czy „Śniadanie na Plutonie” Neila Jordana.
W trakcie swojej rozległej kariery Neeson wielokrotnie powracał na deski teatrów. W 1993 roku zadebiutował na Broadwayu w sztuce „Anna Christie” na podstawie Eugene’a O’Neilla, za którą był nominowany do Nagrody Tony. W 1998 roku wcielił się w Oscara Wilde’a w sztuce Davida Hare’a „The Judas Kiss”, która rozpoczęła swój tryumfalny pochód po światowych teatrach na londyńskim West Endzie, by po jakimś czasie trafić na deski Broadwayu. Neeson wrócił na Broadway w 2002 roku, żeby zagrać Proctora w cenionej adaptacji „Czarownic z Salem” Arthura Millera, którą wyreżyserował Sir Richard Eyre. Aktor był za tę rolę ponownie nominowany do Nagrody Tony, otrzymał także nominację do prestiżowej Drama Desk Award. W 2008 roku Neeson zagrał w wystawianej przez Atoma Egoyana w Lincoln Center Festival sztuce „Eh Joe” na podstawie Samuela Becketta.
MAGGIE GRACE (Kim)
W „Uprowadzonej 2” oraz „Uprowadzonej 3” aktorka wcieliła się ponownie w Kim Mills, córkę Bryana, która przyniosła jej w 2008 roku sławę i rozpoznawalność.
Grace nie po raz pierwszy pojawiła się w uznanej filmowej serii, wcześniej wystąpiła między innymi w obu częściach „Sagi „Zmierzch”: Przed świtem”. Niedawno pojawiła się także u boku Guya Pearce’a w przebojowym kinie akcji „Lockout” Jamesa Mathera i Stephena St. Legera.
Grace jest również znana ze swoich ról w kinie niezależnym, zagrała między innymi z Adrienem Brodym w „Eksperymencie” Paula Scheuringa, „Rozważnych i romantycznych – Klubie miłośników Jane Austen” Robin Swicord, gdzie wystąpiły też Maria Bello, Kathy Baker oraz Emily Blunt, a także w „Relative Insanity” Larry’ego Mossa, na planie którego spotkała się z Helen Hunt oraz Johnem Slatterym.
W bardziej komercyjnym kinie dała się zauważyć w rolach w „Wybuchowej parze” Jamesa Mangolda oraz „W pogoni za zemstą” George’a Tillmana Jr.
Być może Maggie Grace jest jednak najbardziej znana z roli Shannon Rutherford z przełomowego serialu telewizyjnego „Zagubieni” emitowanego przez stację ABC. Grace dołączyła do ekipy serialu już na samym początku i przez pierwsze dwa sezony była jedną z największych jego gwiazd, by powrócić także na potrzeby ostatniej serii.
FAMKE JANSSEN (Lenore)
Wielokrotnie nagradzana na całym świecie aktorka, która niedawno zadebiutowała również na stołku reżyserskim. Co więcej, sama napisała scenariusz do swojego filmu, zatytułowanego „Bringing Up Bobby”. Zgromadziła także na planie wspaniałą obsadę w postaci Milli Jovovich, Billa Pullmana, Marcii Cross, Rory’ego Cochrane’a oraz Spencera Lista.
Dzięki roli Lenore w pierwszej „Uprowadzonej” Pierre’a Morela Janssen pojawiła się w kolejnych latach w takich produkcjach jak „100 Feet” Jonathana Sangera, „The Chameleon” Jean-Paula Salome’a, „Down the Shore” Harolda Guskina oraz „Hansel i Gretel: Łowcy czarownic” Tommy’ego Wirkoli, gdzie zagrała wybornie czarny charakter.
Janssen pojawiła się wcześniej w hicie Festiwalu Sundance, „The Wackness” Jonathana Levine’a, gdzie zagrała u boku  Bena Kingsleya. Wystąpiła także w kilku częściach przebojowej serii „X-Men”, spotykając się na planie z takimi gwiazdami światowego kina jak Hugh Jackman, Halle Berry, Ian McKellen, Patrick Stewart, James Marsden czy Anna Paquin.
Za rolę w „X-Men: Ostatnim bastionie” Bretta Rattnera otrzymała prestiżową Saturn Award dla Najlepszej Aktorki Drugoplanowej, a za występ w „Pod prąd” Chrisa Eigemana dostała Specjalną Nagrodę dla Najlepszej Aktorki na Hamptons Film Festival.
W 2006 roku Janssen zagrała w niezależnej komedii „Jak złamać 10 przykazań” Davida Waina, która stała się kolejnym w jej karierze hitem Festiwalu Sundance, a także w „Recepcie na miłość” Orena Rudavsky’ego, w którym zagrała u boku Iana Holma.
Janssen pojawiała się także regularnie w popularnym serialu telewizyjnym stacji FX „Bez skazy”, a za swoją rolę została nagrodzona Movieline Breakthrough Award.
Aktorka zagrała wcześniej z Robertem De Niro i Dakotą Fanning w thrillerze psychologicznym „Siła strachu” Johna Polsona, a także w poruszającym komediodramacie „Epitafium” Michaela Clancy’ego oraz komedii sensacyjnej „Ja, szpieg” w reżyserii Betty Thomas.
Na przełomie wieków Janssen zagrała jedną z głównych ról w „Nikomu ani słowa” Gary’ego Fledera oraz wystąpiła w niezależnym hicie „Zrobione!” Jona Favreau. Zebrała także świetne recenzje za swoją rolę w „Miłości i seksie” Valerie Breiman, a film zdobył między innymi serca widzów prestiżowego Sundance Film Festival.
W latach 90. zagrała między innymi w „Domu na nawiedzonym wzgórzu” Williama Malone’a, „Oni” Roberta Rodrigueza, „Hazardzistach” Johna Dahla oraz „Celebrity” Woody’ego Allena. Pojawiła się również w przebojowym „Śmiertelnym rejsie” Stephena Sommersa oraz „Fałszywej ofierze” samego Roberta Altmana.
Wcześniej zagrała także z Martinem Sheenem i Billym Crudupem w „Pętli” Teda Demme’a oraz „Przeklętych ulicach” Johna Irvina, w których spotkała się z Harveyem Keitelem.
Przełomową dla Janssen rolą, dzięki której aktorka po raz pierwszy zaistniała w oczach światowej publiczności, była piękna i zabójczo niebezpieczna Xenia Onatopp w należącym do serii filmów o Jamesie Bondzie mega-hicie „GoldenEye” Martina Campbella. Urodzona w Holandii Janssen przeprowadziła się wówczas do Stanów Zjednoczonych, gdzie mieszka do dnia dzisiejszego. Aktorka ma magisterium ze sztuki pisania oraz literatury na Uniwersytecie Columbia, studiowała również techniki teatralne pod czujnym okiem Harolda Guskina.

więcej powiązanych wpisów
Load More By redakcja
Load More In Film
Możliwość komentowania jest wyłączona

Sprawdź także

Swatch daje susa w Rok Królika!

Przedstawiamy zabawną, symboliczną i stylową specjalną edycję na Chiński Nowy Rok 2023! Sw…