stickyimage

Okno na Bałkany – program cyklicznych wydarzeń filmowych

 OKO NA BAŁKANY to zupełnie nowa inicjatywa skupiająca się na kulturalnej stronie Bałkanów. W tym roku w Kinie Luna pokażemy najciekawsze filmy ostatnich lat wyprodukowane w Serbii. Wraz z Wydawnictwem Czarne i klubem Kosmos Kosmos przygotowaliśmy kilka wyjątkowych wydarzeń towarzyszących: spotkanie z pisarzem Miljenko Jergoviciem, tydzień menu bałkańskiego w Kosmos Kosmos oraz imprezę z Warsaw Balkan Madness.

OKO NA BAŁKANY staruje filmowo w Warszawie 24 stycznia i potrwa do 27 stycznia.
Tydzień bałkańskich niespodzianek zaczniemy jednak wcześniej. Cały tydzień od 21 stycznia w Warszawie dziać się będą wydarzenia związane z Bałkanami.

KALENDARZ WYDARZEŃ:

21-27.01 Bałkańskie menu w Kosmos Kosmos, czyli specjalnie przygotowane menu inspirowane kuchnią bałkańską.

23.01 w Klubie Kosmos Kosmos o godz. 19:00 spotkanie z wyjątkowym człowiekiem: Miljenkiem Jergoviciem, autorem książki „Ojciec”, w przekładzie Magdaleny Petryńskiej. Poprowadzi je Katarzyna Nowak, PR 2. Miljenko Jergovic przyjedzie do Warszawy na zaproszenia Wydawnictwa Czarne. Jergovic to jeden z najwybitniejszych pisarzy chorwackich. Jego proza i poezja są tłumaczone na wiele języków, w tym polski. Jest laureatem kilkunastu nagród bośniackich i chorwackich, Nagrody im. E.M. Remarque’a i Premio Napoli. Za powieść Ruta Tannenbaum został w roku 2007 uhonorowany Nagrodą im. Mešy Selimovicia za najlepszą powieść z obszaru Bośni i Hercegowiny, Serbii, Chorwacji i Czarnogóry oraz był nominowany do Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Nagrodę tę zdobyła jego kolejna powieść Srda śpiewa o zmierzchu w Zielone Świątki (2011). Jego najnowsza książka wydana po polsku to Ojciec (2012). Mieszka w Zagrzebiu.

24 – 27.01 codziennie pokazy filmów serbskich w Kinie Luna. Bilety tylko 10 zł. W programie: dokumenty, fabuły i krótkie metraże. Specjalnie na przegląd OKO NA BAŁKANY sprowadziliśmy filmy zarówno z głównego nurtu jak i produkcje artystyczne oraz niezależne. Filmy ujawnią co zmieniło się w Serbii, z czym nadal mierzą się jej mieszańcy oraz w jaki sposób przeszłość wpłynęła na rozwój kinematografii w Serbii.

25.01 Warsaw Balkan Madness zagra w klubie Kosmos Kosmos. Start godzina 22:00, wejście: 5 zł. Warsaw Balkan Madness to przede wszystkim radość…. radość która płynie prosto z magicznych melodii i rytmów muzyki Europy południowo-wschodniej. Bogate dziedzictwo cygańsko-słowiańskiej kultury półwyspu bałkańskiego zostaje przeniesione w XXI wiek. Szybkie partie trąbek i innych „dęciaków” skonfrontowane są z klubowymi Beatami, a przejmujące brzmienia skrzypiec czy akordeonów okraszone głębokim i pulsującym bassem. Tradycja i folk spotyka eklektyczną estetykę świata współczesnej muzyki. To roztańczony świat pełen beztroskiej zabawy, niczym w filmach Kusturicy. Każdy występ to wyjątkowy performance cechujący się wielką żywiołowością oraz spontanicznością, który łączy ze sobą elementy zarówno muzyczne jak i wizualne.

OKO NA BAŁKANY to program cyklicznych wydarzeń filmowych, przedstawiających polskiemu widzowi, dynamicznie rozwijające się kinematografie w tym kulturowym tyglu. Bałkany geograficznie zawierają w sobie Serbię, Kosowo, Bośnię i Hercegowinę, Bułgarię, Rumunię, Grecję, Chorwację, Czarnogórę, Macedonię i Albanię – cały wachlarz państw – który stanowi o bogactwie i różnorodności kulturowej. Każda odsłona OKA NA BAŁKANY ma przybliżać kinematografię jednego kraju – tak by ukazać jego odrębność kulturową i społeczną, a jednocześnie badać ją na tle trendów wspólnych dla całego regionu czy Europy.

Serbia będzie bohaterką odsłony pierwszej. Tam obecnie filmowo wrze. Powstają filmy zbuntowane, chropowate i takie ku pokrzepieniu serc. Filmy, które pokazują jak we współczesnych czasach, poza Unią Europejską, funkcjonuje naród, który zaledwie 20 lat temu był dla nas odległą, bogatą Jugosławią.

Szczegóły: www.cinemania.org.pl/okonabalkany
Szukajcie nas na facebooku.

Ważne miejsca:
Kino Luna – Kino przeglądu: www.kinoluna.novekino.pl
Kosmos Kosmos – Partnerski klub: www.kosmoskosmos.pl

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane