stickyimage

Telewizja HD na Mistrzostwa

Wraz z nadejściem Euro 2012, Telewizja Polska przygotowała dla polskich widzów długo oczekiwane wprowadzenie do emisji kanałów HDTV. Technologia cyfrowa stała się już standardem u wielu naszych zachodnich sąsiadów od niedawna stała się dostępna również w Polsce. Operatorzy platform satelitarnych oferują swoim klientom przede wszystkim cyfrową transmisję kanałów telewizyjnych i stacji radiowych. Większość z nich nadawana jest w SDTV, czyli standardowej rozdzielczości, jednak coraz więcej kanałów dostępnych jest w jakości HD. Już od 31 maja Telewizja Polska uruchomiła testowy przekaz kanału TVP1 HD w ramach naziemnej telewizji cyfrowej, zaś 1 czerwca uruchomiono transmisję kolejnego kanału TVP- TVP2 HD.

Nowa technologia stawia jednak wiele pytań. Co właściwie daje nam jakość HD? Czym różni się od dotychczasowych rozwiązań? Jakie urządzenia najlepiej spełnią różne Państwa wymagania?

Transmisja sygnału cyfrowego daje nadawcom telewizyjnym wiele możliwości, które znacznie poprawiają jakość odbieranego sygnału. Technologia cyfrowa, w odróżnieniu od tradycyjnego sygnału PAL lub NTSC pozwala na przesłanie sygnału w znacznie większej rozdzielczości, przy zachowaniu wysokiej jakości obrazu. Wyższa rozdzielczość jest szczególnie istotna w szczególności dla bardzo popularnych dzisiaj wielkoformatowych telewizorów LCD. Przesył sygnału o wyższej rozdzielczości umożliwia przesył i wyświetlanie na ekranie telewizora obrazu składającego się z większej ilości pikseli. Obraz jest kilkakrotnie bardziej szczegółowy i ostry, a detale bardziej widoczne. Przykład? Standardowa rozdzielczość sygnału analogowego to 576 linii, natomiast technologia cyfrowa daje HD, to nawet 1080 linii. Dodatkowo cały przekaz możliwy jest w formacie kinowym 16:9. Różnica widoczna jest gołym okiem.

Poprawa jakości nadawanego sygnału dotyczy nie tylko obrazu. Przesył dźwięku również odbywa się w nowej, lepszej jakości. Dzięki wykorzystaniu przekazu cyfrowego, możliwa będzie transmisja dźwięku w jakości zbliżonej do płyt DVD, również w standardzie Dolby Digital 5.1. Wystarczy podłączyć odpowiedni system głośników do naszego odbiornika w czasie nadawania programu wspierającego ten standard i możemy się cieszyć przestrzennym sygnałem, który sprawi, że poczujemy się w centrum wydarzeń.

Wykorzystanie nowej technologii wymaga jednak zarówno od nadawców, jak i od odbiorców zastosowania odpowiednich rozwiązań sprzętowych. Tutaj pojawia się pytanie: Co wybrać? Jakie rozwiązanie będzie w pełni kompleksowe? Co zrobić, gdy szukamy urządzenia, które oferuje coś więcej, niż tylko odbiór sygnału DVB-T (na przykład nagrywanie programu)?

Sygnał cyfrowy może być przesyłany różnymi drogami: drogą telewizji satelitarnej, naziemnej lub kablowej. Odbiór sygnału również możliwy jest na kilka sposobów. Jedną z możliwości jest zakup odpowiedniego odbiornika z wbudowanym tunerem HDTV. Problemem jednak jest bardzo wysoka cena urządzeń tego typu. Tańszym rozwiązaniem, jest zakup odpowiedniego dekodera HDTV i odbiór sygnału satelitarnego.

Oferowanych rozwiązań istnieje mnóstwo, w zależności od potrzeb i zasobności portfela. Chcieliśmy przedstawić, naszym zdaniem, najciekawsze.

Najtańszym rozwiązaniem jest zastosowanie odbiornika USB, Newmi DM172T, który po zainstalowaniu w komputerze wyposażonym w złącze USB oraz Windows XP / Vista / Windows 7 pozwala na odbieranie cyfrowego sygnału telewizji naziemnej DVB-T oraz nagrywanie w czasie rzeczywistym lub tworzenie harmonogramu nagrywania. Dodatkowo, urządzenie jest pełni kompatybilne z systemem plug-and-play, łatwe w instalacji i użytkowaniu. Cyfrowy odbiór gwarantuje ostry obraz TV i jakość dźwięku audio oraz radio zbliżoną do jakości CD. Jego niezwykłym atutem jest również fakt, że zajmuje niewiele miejsca i nie wymaga dodatkowego zasilacza zewnętrznego. Od dzisiaj możesz oglądać telewizję w cyfrowej jakości na ekranie swojego laptopa gdzie tylko zechcesz, gdziekolwiek sygnał cyfrowy jest dostępny.

Innym rozwiązaniem, które również ucieszy klientów o nieco mniej zasobnym portfelu jest Evolve Galaxy DVB-T. EVOLVE Galaxy to multimedialny tuner HD DVB-T z funkcją nagrywania na nośnik USB. Obsługuje kodowanie MPEG-4 HD (AVC/H.264), MPEG-2, oraz AC3 i eAC3 dla audio. Umożliwia odbiór programów naziemnej telewizji DVBT (w tym też w jakości FullHD), obsługuje bufor timeshift (zatrzymywanie i przewijanie programu nadawanego na żywo) i nagrywanie (na pamięć USB) z programowaniem, pozwala na odtwarzanie plików MKV, DiVX, MPG, MP3, MOV, JPEG i in. z dysków i pamięci USB.

Ostatnim rozwiązaniem, oferującym najwięcej interesujących możliwości dla użytkownika jest Bluetimes Coopa BT-3548HN. Jest to jedno z pierwszych urządzeń wyposażonych w wewnętrzną kieszeń dla dysków 3,5 cala i podwójny tuner DVBT. Po zainstalowaniu wewnętrznego dysku pozwala na nagrywanie programów telewizyjnych bezpośrednio na dysk! Dodatkowo, dzięki podwójnemu tunerowi, możliwe jest oglądanie jednego kanału, w czasie nagrywania innego. Dodatkowo posiada funkcje analogiczne z droższymi odtwarzaczami sieciowymi, które są dostępne po zainstalowaniu opcjonalnego adaptera WiFi. Jako jeden z nielicznych tunerów DVB-T umożliwia również podłączenie do systemu głośników Dolby Digital 5.1 (lub 7.1).

Warto również w tym miejscu wspomnieć o możliwościach rozbudowy posiadanego sprzętu o nowe moduły. Na przykład o dodatkowe urządzenia umożliwiających nagrywanie programu na dysku naszego domowego komputera stacjonarnego w postaci karty PCI. KartaNewmi DM626 zapewnia interfejs HDMI/YPbPr/kompozyt/S-Video/Audio L/R, który pozwoli na podłączenie wszystkich rodzajów urządzeń wideo wysokiej rozdzielczości, kompatybilny z wszystkimi systemami obrazów wejściowych. współpracuje z cyfrowymi źródłami takimi jak kamery DV, PS3/2, XBOX 360, HD STB i inne urządzenia cyfrowe. Karta nagrywająca HDMI sprosta wymaganiom transferu danych obrazu wysokiej rozdzielczości, potrafi kompresować wideo w czasie rzeczywistym do plików MPEG-1/2/WMV. DM626 pozwoli Państwu na zapis ulubionych nagrań i programów bezpośrednio na dysku komputera i ułatwi ich magazynowanie, a dzięki temu sprawi, że dostęp do nich będzie łatwiejszy.

To jednak nie koniec rozwiązań odbiorników telewizji cyfrowej jakie są dostępne na rynku, a jedynie przykłady najciekawszych. Na stronie C4 znajdą Państwo pełen asortyment tunerów telewizji cyfrowej.

źródło: materiały prasowe

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane