stickyimage

Kamera Sony Handycam z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu

Sony wprowadza do oferty kolejną innowacyjną kamerę Full HD: model Handycam® NEX-VG900E z pełnoklatkowym przetwornikiem obrazu i mocowaniem obiektywów wymiennych typu E.Razem z nią wprowadzona zostanie kamera Handycam® NEX-VG30E: następczyni udanego modelu NEX-VG20E, z identyczną matrycą APS-C i kilkoma ulepszeniami.

Handycam® NEX-VG900E

Pierwsza kamera Handycam® firmy Sony wyposażona w matrycę o wielkości pełnej klatki filmu małoobrazkowego (35mm) wyróżnia się najwyższą jakością obrazu i bogactwem twórczych możliwości. W rezultacie pozwala w pełni wykorzystywać artystyczny potencjał wymiennych obiektywów firm Sony i Carl Zeiss.

Zastosowany w kamerze NEX-VG900E, opracowany przez Sony przetwornik obrazu Exmor CMOS o efektywnej rozdzielczości 24,3 megapiksela jest około 40 razy większy od elementów światłoczułych w typowych kamerach powszechnego użytku i przeszło dwukrotnie większy niż przetworniki APS-C w pozostałych modelach Handycam® z wymiennymi obiektywami.

Duża matryca ma szereg ważnych zalet: umożliwia na przykład uzyskanie pięknego wyglądu nieostrych fragmentów (efekt bokeh) przy rejestracji obrazu obiektywami α, a dzięki dużej światłoczułości zapewnia wyjątkową czystość obrazu i niski poziom szumów. Oprócz tego, doskonale reprodukuje subtelne przejścia tonalne, ułatwiając wymagającym filmowcom pełne urzeczywistnienie twórczych wizji.

Przetwornik kamery NEX-VG900E pozwala także na wykonywanie fotografii o efektywnej rozdzielczości 24,0 megapiksela, które pod względem jakości w niczym nie ustępują zdjęciom z profesjonalnych lustrzanek cyfrowych. Dla maksymalnej wygody późniejszej obróbki, można nawet wybrać zapis w formacie RAW.
Handycam NEX-VG900E

Handycam NEX-VG900E

Po włączeniu trybu zapisu progresywnego 25p/24p nagrywany film nabiera pięknego, kinowego wyglądu. Co więcej, filmową kolorystykę i przejścia tonalne w obrazie można precyzyjnie kształtować przy użyciu funkcji Cinema Tone Gamma™ i Cinema Tone Colour™. Zgodność ze standardem AVCHD 2.0 oznacza możliwość zapisu także w formacie 50p — i związane z tym dodatkowe twórcze możliwości. Kamera pozwala ponadto na artystyczne przetwarzanie obrazu filmowego i fotograficznego za pomocą nowych trybów efektu w obrazie.

Ułatwieniem przy nagrywaniu filmów jest kołyskowa dźwignia służąca do płynnego, precyzyjnego nastawiania zoomu. Kiedy w kamerze zainstalowany jest obiektyw z mocowaniem typu E wyposażony we własny napęd zoomu, dźwignia reguluje zoom optyczny. W przypadku obiektywów stałoogniskowych dźwignia steruje zoomem elektronicznym, pozwalając na uzyskanie imponujących, twórczych rezultatów.

Po kamerze założeniu do kamery NEX-VG900E obiektywu z mocowaniem typu E lub z obiektywu DT z mocowaniem typu A, urządzenie automatycznie przełącza się w tryb APS-C. Daje to możliwość swobodnego sięgania po obiektywy zaprojektowane do współpracy z mniejszymi matrycami APS-C.

Kamera jest dostarczana w komplecie z adapterem LA-EA3. Umożliwia on użycie obiektywów z mocowaniem typu A przeznaczonych do lustrzanek z pełnoklatkową matrycą. Użycie adaptera nie powoduje zmiany ogniskowej obiektywu.

Z myślą o wymagających filmowcach przygotowano cały wachlarz trybów, funkcji i możliwości ręcznego wyboru ustawień. Kamera może więc pracować w trybie preselekcji przysłony, preselekcji czasu migawki lub ręcznego nastawiania ekspozycji. Wprowadzanie korekt przysłony, czasu migawki i wzmocnienia ułatwiają logicznie rozmieszczone przyciski bezpośredniego wyboru. Ręcznie można także nastawiać balans bieli. Podczas ręcznego nastawiania ostrości z pomocą przychodzi zapożyczona ze sprzętu profesjonalnego funkcja peaking, która wyróżnia ostro odwzorowane fragmenty obrazu. Uzupełnia ją funkcja powiększania obrazu, włączana przyciskiem u góry uchwytu.

Zaawansowani użytkownicy z zadowoleniem odnotują szczegółowy obraz w wizjerze XGA OLED Tru-Finder, który odznacza się ponadto dużym kontrastem i wyjątkowo naturalnym odwzorowaniem kolorów. Uzupełnieniem wizjera Tru-Finder jest regulowany ekran dotykowy XtraFine LCD. Zastosowana w nim unikatowa technologia Sonyzapewnia duży kontrast obrazu i bogatą, głęboką czerń.

Wymieniając atuty filmów HD nagranych kamerą NEX-VG900E, trzeba wspomnieć o wysokiej jakości dźwięku. Jest ona zasługą unikatowego mikrofonu Quad Capsule Spatial Array z czterema kapsułami o wszechkierunkowej charakterystyce, które mogą pracować w trybie rejestracji dźwięku stereo lub 5.1-kanałowego dźwięku przestrzennego. Użytkownik może samodzielnie regulować poziomy nagrywania oraz kontrolować na wyświetlaczu LCD aktualny poziom sygnału. Kamera jest ponadto wyposażona w gniazdo słuchawkowe do bezpośredniego odsłuchu nagrywanego dźwięku.

Nowa stopka Multi Interface umożliwia użycie sprzedawanego oddzielnie zestawu adaptera XLR-K1M. Zestaw ten zawiera monofoniczny mikrofon kierunkowy o wysokiej jakości i pozwala na podłączanie urządzeń z profesjonalnymi złączami XLR (Cannon).

Handycam® NEX-VG30EH/VG30E

 

Handycam NEX-VG30E

Handycam NEX-VG30E

Wiele ulepszeń z kamery NEX-VG900E, wprowadzonych z myślą o użytkownikach zawodowo trudniących się filmowaniem, znalazło również zastosowanie w modelu Handycam® NEX-VG30E – następcy cenionej kamery NEX-VG20E. Nowa kamera jest wyposażona w przetwornik Exmor™ APS HD CMOS o efektywnej rozdzielczości 16,1 megapiksela, który gwarantuje wysoką jakość obrazu przy korzystaniu z całej gamy wymiennych obiektywów zmocowaniem typu E.

Tak jak wmodelu NEX-VG900E, możliwe jest nagrywanie płynnych, kinowych filmów Full HD w progresywnych trybach 50p, 25p i 24p oraz artystyczne przetwarzanie materiału za pomocą efektów w obrazie.

Do wspólnych cech obu modeli należą również wizjer XGA OLED Tru-Finder, rozbudowane możliwości ręcznego wyboru ustawień i kołyskowa dźwignia zoomu.

Model NEX-VG30EH jest dostarczany w zestawie z nowym obiektywem E PZ 18 – 200mm F3,5-6,3 OSS. Ten uniwersalny obiektyw umożliwia elektryczną regulację zoomu w zakresie od szerokiego kąta do teleobiektywu. Jego wyposażenie obejmuje płynny, cichy w działaniu system AF oraz stabilizator obrazu Optical SteadyShot. Na tubusie umieszczono ponadto dodatkową dźwignię kołyskową. Umożliwia ona płynne, profesjonalne regulowanie zoomu i sterowanie szybkością jego zmian.

Kamera Sony Handycam® NEX-VG900E pojawi się w Europie w listopadzie, a kamera NEX-VG30E w grudniu br.

Strony: 1 2

Skomentuj artykuł

Wymagane