stickyimage

Dyson 360 Eye™ – Inteligentny robot, który sprząta skutecznie

Dyson 360 Eye™ – robot odkurzający, który ma większą siłę ssącą niż jakikolwiek inny. Po 16 latach intensywnego rozwoju i prac badawczych James Dyson zaprezentował dzisiaj  w Tokio cyklonowego robota odkurzającego. Odkurzacz Dyson 360™ jest inteligentnym robotem, który w końcu jest w stanie skutecznie sprzątać, ponieważ posiada większą siłę ssania niż inne roboty odkurzające dostępne na rynku.

Przedtem: Wstań. Idź do pracy. Wróć do domu. Wyjmij ciężki odkurzacz z szafy. Rozwiń przewód. Zacznij odkurzać, ciągnąc odkurzacz za sobą. Męczarnia…

Teraz: Wstań. Idź do pracy, a w drodze użyj swojego smartfona, aby zaprogramować  odkurzacz Dyson 360™, tak aby posprzątał twój dom. Wróć do czystego mieszkania. Zrelaksuj się.

Robot odkurzający Dyson 360™ trafi na rynek polski do końca 2015 roku.

James Dyson twierdzi: “Większość robotów nie widzi otoczenia w jakim się znajduje, ma niską siłę ssania i nie sprząta wystarczająco dobrze. To gadżety. My stworzyliśmy unikalny system wizyjny 360°, który pozwala robotowi widzieć gdzie się znajduje, gdzie był i gdzie powinien jeszcze posprzątać. System wizyjny w połączeniu z szybkobieżnym silnikiem cyfrowym jest kluczem do wydajności robota odkurzającego – czyli naprawdę oszczędnego i niezwykle efektywnego urządzenia.”

Obecne do tej pory na rynku roboty odkurzające zmagają się z kilkoma problemami:
Problem: Inne roboty odkurzające mają często niską wydajność czyszczenia. Aby oszczędzić baterię wykorzystują słabe, mało wydajne silniki, które mają niewystarczającą siłę ssania
i zbierają mniej brudu.
Rozwiązanie: Napędzany silnikiem cyfrowym Dyson V2, robot odkurzający Dyson 360™ skutecznie usuwa kurz i brud, a także wyłapuje cząsteczki nawet tak niewielkie jak 0.5 mikrona – czyli takie, które są 600 razy mniejsze od kropki na końcu tego zdania. Dyson 360 Eye™ sprząta lepiej niż inne roboty odkurzające – już za pierwszym razem.

Problem: Bez odpowiedniej wizji roboty pracują na oślep, gubiąc się w otoczeniu, przez co poruszają się poza zaplanowana trasą.

Rozwiązanie: Robot odkurzający Dyson 360™ widzi swoje otoczenie, używając unikatowego systemu 360°. Następnie tworzy szczegółowy plan podłogi, aby móc w inteligentny sposób poruszać się po pokoju i śledzić na bieżąco swoją pozycję.

Czujniki podczerwieni współpracują z soczewkami znajdującymi się na górze urządzenia,  w której mieści się panoramiczna kamera 360°. Widzi ona cały pokój naraz, dzięki czemu odkurzacz może dokładnie określić swoją pozycję. Następnie używa punktów orientacyjnych, które porównuje z ciągiem obrazów w celu ustalenia, w którą stronę robot się przesunął analizując każdą klatkę i ustalając model otoczenia oraz swoje położenie.

Problem: W zależności od rodzaju obrotowej szczotki do czyszczenia, inne roboty odkurzające jedynie rozrzucają brud.

Rozwiązanie: Pasek szczotek w odkurzaczu Dyson 360 Eye™ biegnie wzdłuż całego urządzenia, co oznacza, że nie jest ono zdane wyłącznie na boczne szczotki. Pozwala to na sprzątanie całego pomieszczenia. Dyson 360 Eye™ wykorzystuje opatentowaną szczotkę  z włókna węglowego, która doskonale nadaje się do sprzątania podłóg, a której nylonowe sztywne włosie w trakcie pracy wstrząsa i czyści dywan.

Problem: Inne roboty wykorzystują kółka do poruszania się. W trakcie sprzątania walczą z przeszkodami i starają się zachować płynność przemieszczania po różnych rodzajach podłóg.

Rozwiązanie: Tak jak w pojazdach terenowych, gąsienice umożliwiają robotowi odkurzającemu Dyson 360 Eye™ utrzymanie prędkości i kierunku na wszystkich rodzajach podłóg oraz pokonywanie małych przeszkód.

Aplikacja Dysona: Nowo zaprojektowana aplikacja Dysona dla systemów iOS i Android pozwoli właścicielom robota sprzątać na najwyższym poziomie – nawet gdy znajdujemy się  z dala od domu. Możemy nawet zaprogramować urządzenie znajdując się za granicą czy też na wakacjach – aby po powrocie do domu zastać go czystym. Ustawienie pojedynczego sprzątania albo cyklu czyszczenia wymaga naciśnięcia tylko jednego przycisku.
O firmie:

Badania, Design i Rozwój: odkurzacz Dyson 360 Eye™ jest wynikiem 16 lat pracy i 28 mln  funtów zainwestowanych w badania i rozwój. Na urządzeniem pracował zespół składający się z ponad 200 inżynierów. Dyson dodatkowo zainwestował 150 milionów funtów w rozwój Dyson Digital Motor.
Algebra, teoria prawdopodobieństwa, geometria i trygonometria tworzą wizję świata robota Dyson Eye™ 360. Utworzenie systemu nawigacji zajęło ponad 100 tysięcy godzin pracy zespołowi złożonemu z 31 inżynierów oprogramowania robotycznego.

Autonomiczne czyszczenie: kamera w odkurzaczu Dyson 360 Eye™ pracuje z szybkością ponad 30 klatek na sekundę, dzięki czemu urządzenie efektywnie interpretuje całe otoczenie. Ponieważ prędkość migawki aparatu dopasowuje się do prędkości maszyny, jego pozycja jest zawsze ustalana z dokładnością do 1 mm. Tak więc wie dokładnie co znajduje się w pokoju, gdzie jest jeszcze powierzchnia do czyszczenia i używa czujników podczerwieni do wykrywania przeszkód. Podczas rozwoju prototypów Dyson Eye™ zostało przeanalizowanych 1,5 mld obrazów.

Imperial College London: w lutym 2014 r., Dyson zainwestował 5 mln funtów w oddział laboratorium robotyki wspólnie z Imperial College London. Badania będą ukierunkowane na systemy wizyjne takie jak te używane w odkurzaczu Dyson 360 Eye™, czego rezultatem będzie poszerzenie możliwości robotów.

Testowanie:
Wyboje oraz gąsienice: gąsienice były testowane na bieżni, na której pojawiały się także nierówności. Zawieszenie było testowane przez ponad 1000 godzin, w trakcie których pokonało 224 tys. nierówności powodujących wstrząsy. Urządzenie przemierzyło łącznie ponad 810 km w trakcie testowania na bieżni.

Równowaga i nawigacja: Inżynierowie Dysona zaprojektowali serię platform sterowanych radiowo, które pozwalały im testować równowagę, nawigację oraz efektywność w pokonywaniu przeszkód. Maszyna poruszała się po różnych typach podłoża z różnymi prędkościami. Oświetlenie było przyciemniane a następnie rozjaśniane. Wszystkie parametry dotyczące urządzenia zostały ostatecznie doprecyzowane.

Rekrutacja: Dyson posiada w swoich zasobach ludzkich 2000 inżynierów i naukowców z całego świata. Dodatkowych 300 inżynierów dołączy do zespołu pod koniec 2014 roku. Aby dowiedzieć się więcej na temat możliwości zatrudnienia w firmie Dyson odwiedź stronę http://www.careers.dyson.com/.

Patenty: Na świecie istnieje ponad 420 patentów i wniosków patentowych  wykorzystanych do tworzenia robota Dyson 360 Eye™. W ich skład wchodzą również patenty związane
z silnikiem cyfrowym V2.

Pojemność kosza i waga: pojemnik mieści do 0.4 litra kurzu i brudu. Urządzenie waży 2.37 kg.
Czas pracy i czas ładowania: urządzenie ładuje się automatycznie gdy bateria jest słaba. Litowo–jonowa bateria wystarcza na 20 – 30 minut ciągłej pracy bez spadku wydajności.

Tagi: , , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane