stickyimage

Wojciech Mecwaldowski o DZIEWCZYNIE Z SZAFY Bodo Koxa – w kinach od 14 czerwca

Wirtuoz polskiej komedii Wojciech Mecwaldowski powraca na ekrany kin w niezwykłym filmie Bodo Koxa – „Dziewczyna z szafy” (premiera 14 czerwca). W obrazie okrzykniętym przez media jedną z najoryginalniejszych i najlepszych polskich produkcji ostatnich lat popularnego aktora zobaczymy w zdumiewającej kreacji, porównywanej do roli Dustina Hoffmana w „Rain Man”.

Dziewczyna z szafy” jest jednym z najbardziej barwnych filmów, jakie powstały w ostatnich latach w polskim kinie. Nasycony zarówno mądrą treścią, jak i pięknym obrazem oraz muzyką. Ktoś może powiedzieć, że to film o miłości, ktoś inny, że o samotności, a dla mnie jest to film o wyobraźni. O tym, co siedzi w naszych głowach, ale nie możemy o tym mówić, bo czasami nie wypada, albo się boimy. Z Bodo Koxem przyjaźnię się od lat i wiem, że jest to totalny freak, a zarazem geniusz filmowy. Dokładnie wie, czego chce i nie boi się o tym mówić i pisać. Nie tylko wierzył, że ten film powstanie, on to po prostu wiedział.” – mówi Mecwaldowski.

Wideo-wywiad z Wojciechem Mecwaldowskim:

Dziewczyna z szafy” to wzruszająca, a równocześnie pełna humoru, historia dwóch braci – Jacka (wychwalany przez krytykę za rolę w „80 milionach” Piotr Głowacki) i Tomka (wirtuoz polskiej komedii Wojciech Mecwaldowski w zaskakującej kreacji na miarę Dustina Hoffmana w „Rain Manie”). Życie Tomka zmieni się za sprawą Magdy (świetny debiut Magdaleny Różańskiej) – dziewczyny z sąsiedztwa. Każde z nich było zamknięte w swoim świecie. Dopóki się nie spotkali…

Barwny korowód postaci drugoplanowych „Dziewczyny z szafy” tworzą świetni aktorzy charakterystyczni: Teresa Sawicka i Eryk Lubos oraz – w rolach partnerek notorycznego uwodziciela Jacka – gwiazda przebojowych „Skrzydlatych świń” Olga Bołądź i laureatka Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego Magdalena Popławska („Zero”, „Lęk wysokości”). Debiutującego reżysera wspierają ceniony na świecie scenograf Andrzej Haliński („Kobieta w Berlinie”, „Ogniem i mieczem”) i trzykrotnie nagrodzony na FPFF w Gdyni operator Arkadiusz Tomiak („Obława, „Sęp”). Producentem filmu jest Wytwórnia Filmów Dokumentalnych i Fabularnych.

„Dziewczyna z szafy” zagości na ekranach kin 14 czerwca.

„ Absolutna rewelacja. Najlepszy polski debiut od lat!” Onet.pl

„Bodo Kox zadebiutował na światowym poziomie” Stopklatka

„Genialne zdjęcia!” Film.org.pl

„Takiego duetu aktorskiego nie oglądaliśmy w kinie od czasów „Rain Man”!” Stopklatka.pl

„Film, jakiego w Polsce nie było od lat!” Onet.pl

Zwiastun „Dziewczyna z szafy”:

NAGRODY I FESTIWALE:

Festiwal Debiutów Filmowych „Młodzi i Film” Koszalin 2012:

  •     Nagroda Dziennikarzy„zawszystko”
  •     Nagroda Jury Młodzieżowego „za twórcze poszukiwanie formy, aby w przekonujący sposób opowiedzieć o inności, pokrewieństwie dusz i odpowiedzialności za drugiego człowieka, z którym nierzadko trudno znaleźć wspólny język i nić porozumienia”
  •     Nagroda za Najlepszą Rolę Męską dla Wojciecha Mecwaldowskiego„za przejmujące studium postaci, za powściągliwość i precyzję”

XX Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia 2013:

  •     Nagroda dla Najlepszego Filmu Fabularnego
  •     Nagroda za Najlepsze Zdjęcia – Arkadiusz Tomiak
  •     Nagroda w kategorii Największe Odkrycie – Magdalena Różańska
  •     Nagroda Dziennikarzy

27. Tarnowska Nagroda Filmowa 2013:

  •     Nagroda Specjalna
  •     Nagroda Jury Młodzieżowego

Nagroda „Perspektywa” im. Janusza Kuby Morgensterna dla Bodo Koxa

Off Plus Camera 2013

•             Polski Noble Filmowy – nominacja

48. Międzynarodowy Festiwal Filmowy Karlowe Wary

·         sekcja konkursowa East of The West

DZIEWCZYNA Z SZAFY w kinach od 14 czerwca
Produkcja: Polska 2012
Scenariusz i reżyseria: Bodo Kox („Marco P. i złodzieje rowerów”, „Sobowtór”, „Nie panikuj”)
Obsada: Wojciech Mecwaldowski („Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”, „Lejdis”, „Testosteron”), Piotr Głowacki („Hans Kloss. Stawka większa niż śmierć”, „80 milionów”, „W ciemności”, „Sala samobójców”), Magdalena Różańska, Olga Bołądź („Skrzydlate świnie”, „Kobieta, która pragnęła mężczyzny”, „Zero”, „Dzieci Ireny Sendlerowej”), Eryk Lubos („Róża, „Trick”, „Skrzydlate świnie”, „Dom zły”, „Boisko bezdomnych”), Magdalena Popławska („Lęk wysokości”, „Prosta historia o miłości”, „Zero”), Teresa Sawicka („Mała Moskwa”, „Historie miłosne”, „Farba”)

źródło:materiały prasowe

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane