stickyimage

Wideo-wywiad z Rahimem i Fokusem, których biografia zainspirowała scenariusz filmu JESTEŚ BOGIEM (21 września w kinach)

Poniżej przedstawiany wideo-wywiad z Rahimem i Fokusem, współzałożycielami legendarnej Paktofoniki. Klip zawiera premierowe fragmenty filmu „Jesteś Bogiem”, który zagości w kinach 21 września.

To nasza historia i choć trudno zachować dystans, musimy przyznać, że efekt finalny jest rewelacyjny.” – tak Rahim i Fokus mówią o filmie „Jesteś Bogiem”. Porównywany do oscarowej „8 Mili” obraz, uchodzący za najbardziej wyczekiwaną polską produkcję ostatniej dekady, zagości w kinach 21 września.

Jesteśmy bardzo zadowoleni, że ten film w końcu powstał, bo istnienie samej książki ze scenariuszem, nie było do końca satysfakcjonujące. To tak jakby wydać liryki własnych kawałków, bez wydawania płyty.” – tak Rahim z PFK podsumował trwający ponad dekadę proces powstawania „Jesteś Bogiem”. Wydaje się jednak, że efekt finalny zrekompensował muzykom długie lata oczekiwań na premierę. „Twórcy zdołali przenieść na ekran jakieś pierwiastki naszych dusz i sprawili, że poczuliśmy się o dziesięć lat młodsi. Efekt jest piorunujący i już festiwal w Gdyni pokazał, że film zrobi trochę zamieszania na rynku.”

Jesteś Bogiem” to porywająca historia trójki założycieli zespołu Paktofonika, którzy – zawiązując „pakt przy dźwiękach głośnika” – nie podejrzewali, że staną się głosem kolejnych pokoleń młodych Polaków. W obsadzie najzdolniejsi aktorzy nowego pokolenia, nagrodzeni w Gdyni – Marcin Kowalczyk jako Magik (nagroda za profesjonalny debiut aktorski), Dawid Ogrodnik w roli Rahima (nagroda za drugoplanową rolę męską) i Tomasz Schuchardt (znany z „Chrztu” i „Yumy”, nagroda za drugoplanową rolę męską) jako Fokus. Wspierają ich między innymi: Marcin Dorociński (Złote Lwy Festiwalu w Gdyni za role w „Róży” i „Rewersie”), Przemysław Bluszcz („Zero”, „Yuma”) i Arkadiusz Jakubik („Dom zły”).

Obraz „Jesteś Bogiem” jest produkcją studia Kadr.

„Kapitalny!” FILM

„Najlepszy film festiwalu w Gdyni” KINO

„Magnetyczny!” THE HOLLYWOOD REPORTER

„Zostaje w głowie” GAZETA WYBORCZA

„Warto było czekać dekadę!” WP.PL

JESTEŚ BOGIEM 21 września 20

Polska 2011
Reżyseria:  Leszek Dawid („Ki”)
Scenariusz:  Maciej Pisuk na podstawie własnej książki „Paktofonika. Przewodnik Krytyki Politycznej”
Obsada:   Marcin Kowalczyk, Tomasz Schuchardt („Wymyk”, „Chrzest”), Dawid Ogrodnik („Cisza”), Marcin Dorociński („Róża”, „Rewers”, „Pitbull”, „Idealny facet dla mojej dziewczyny”, „Miłość na wybiegu”, „Ogród Luizy”), Przemysław Bluszcz („Świadek koronny”, „Mała Moskwa”, „Kołysanka”),  Arkadiusz Jakubik ( „Wesele”, „Dom zły”, „Rozmowy nocą”).

Relacja z publicznego czytania scenariusza „Jesteś Bogiem” w Teatrze Studio w Warszawie:

To nie jest kolejna wzruszająca bajka o dobrych wykluczonych, ale radykalna opowieść o świecie, ten, kto nie walczy, idzie na dno. Oparta na faktach, szczegółowo zdokumentowana, doskonale skonstruowana, wydobywa sprzeczności hip-hopu. Z jednej strony buntownicze teksty przeciwko systemowi, z drugiej marzenie o karierze, pieniądzach, furach i komórach. To wszystko na tle Śląska lat 90., gdzie tradycyjny model życia opartego na etosie pracy i religii rozpada się w proch pod ciśnieniem bezwzględnej ekonomii. Gdzie rzeczywistość wykoleja się, a razem z nią wypadają z torów ludzie.”Roman Pawłowski, Gazeta Wyborcza

Paktofonika powstała w 1998 roku, a jej nazwę, oznaczającą „pakt zawiązany przy brzmieniu głośnika”, wymyślili Magik i Rahim. Trzy wydawnictwa zespołu: „Kinematografia”, mini album „Jestem bogiem” oraz „Archiwum kinematografii” sprzedały się w gigantycznych nakładach. Wkrótce po premierze „Kinematografii” fanami Paktofoniki wstrząsnęła wiadomość o samobójczej śmierci Magika.

źródło: materiały prasowe

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane