stickyimage

Wideo-wywiad z Mateuszem Kościukiewiczem, gwiazdą filmu „Bez wstydu”.W kinach od 20 lipca

20 lipca na ekrany kin wejdzie „Bez wstydu” – wyreżyserowany przez Filipa Marczewskiego obraz o zakazanej miłości, z popisowymi rolami Mateusza Kościukiewicza i Agnieszki Grochowskiej. Scenariusz filmu powstawał w konsultacji z profesorem Zbigniewem Lwem-Starowiczem, krajowym ekspertem z zakresu seksuologii.

Bez wstydu” opowiada o uczuciu niemożliwym i zakazanym, erotycznej fascynacji między bratem a siostrą, trudnym dojrzewaniu, tolerancji, poszukiwaniu miłości, ciepła i zrozumienia. Twórcy filmu podkreślają, że według Lwa-Starowicza, związki tego typu, uchodzące w naszym kraju za największe tabu, wcale nie są w Polsce rzadkością. A sam słynny seksuolog z podobnymi przypadkami styka się, w swojej pracy, średnio 2-3 razu w tygodniu.

Starowicz zwrócił również uwagę na autentyczność scenariusza, wskazując, że filmowa historia dotyka nagminnej sytuacji, w której uczucie wybucha właśnie między rozdzielonym na pewien czas rodzeństwem. Co ciekawe „Bez wstydu” zawdzięcza profesorowi obecność jednej z kluczowych scen: „Wahaliśmy się, czy w filmie ma pojawić się scena seksu między rodzeństwem.” – zdradza reżyser, Filip Marczewski – „Lew-Starowicz przekonał nas, by z niej nie rezygnować. Twierdził, że była niezbędna, jeśli nasz film miał pokazać całą prawdę o takich związkach.”

Film „Bez wstydu” znalazł się w prestiżowym konkursie głównym 37. Gdynia Film Festival oraz konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Był także prezentowany podczas festiwalu Off Plus Camera 2012. Na ekranach naszych kin pojawi się 20 lipca.

BEZ WSTYDU w kinach od 20 lipca

Po niespodziewanym powrocie do rodzinnego miasta, Tadek wprowadza się do mieszkania siostry. Odkrywa, że podczas jego nieobecności Anka zdążyła ułożyć sobie życie z żonatym mężczyzną (Maciej Marczewski). Zazdrość i determinacja Tadka przeradza się w erotyczną fascynację wykraczającą poza moralne i obyczajowe normy. Wiedziony szaleńczym uczuciem robi wszystko, by pozbyć się kochanka siostry, wdając się przy tym w rozmaite lokalne konflikty. Jego obsesyjna, wręcz chorobliwa miłość i oddanie, a z drugiej strony miałkość relacji z kochankiem, powodują u Anki nawrót uczucia do brata. Dziewczyna nie poddaje się łatwo, próbuje się bronić, ale siła uczucia jest obezwładniająca. Tadek zaślepiony miłością do siostry, nie zauważa, że sam jest obiektem westchnień miejscowej piękności Irminy (debiutująca w filmie, charyzmatyczna Anna Próchniak), która gotowa jest dla niego zerwać narzucone przez rodzinę zaręczyny.

Gwiazdami miłosnego dramatu są Agnieszka Grochowska, ostatnio oglądana w nominowanym do Oscara dziele Agnieszki HollandW ciemności” (za który otrzymała nagrodę dla najlepszej aktorki 37. Gdynia Film Festival), a niebawem w roli Danuty Wałęsy w filmie „Wałęsa” Andrzeja Wajdy, oraz czołowy buntownik polskiego kina Mateusz Kościukiewicz. Laureat Polskiej Nagrody Filmowej za pamiętną rolę we „Wszystko, co kocham”, nagrodzony także na Międzynarodowym Festiwalu w Karlowych Warach za kreację w „Matce Teresie od kotów”, nieszablonowo pogłębia postać gniewnego outsidera, który za sprawą fatalnego zauroczenia odważnie wkracza w dorosłe życie. Na ekranie partneruje im Maciej Marczewski znany z przebojów Juliusza Machulskiego „Ile waży koń trojański” i „Kołysanka”.

Film jest fabularnym debiutem autora krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, wielokrotnie nagradzanych na festiwalach na całym świecie – w 2006 roku Filip Marczewski otrzymał nominację do studenckiego Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny za film „Melodramat”. Twórcą scenariusza jest Grzegorz Łoszewski, zdobywca prestiżowej nagrody „Hartley Merill Award”, autor scenariusza „Komornika” (reż. Feliks Falk), za który otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

Producentem „Bez wstydu” jest Akson Studio, dystrybutorem firma Kino Świat.

źródło: materiały prasowe

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane