stickyimage

Przetrwanie (The Grey) 2012

Kolejny wielki hit Ridleya Scotta (wybitny reżyser filmów: „Helikopter w ogniu”, „Gladiator”, „Robin Hood”) zaprasza na prawdziwą szkołę przetrwania!

W „Przetrwaniu” bohater grany przez Liama Neesona przewodzi grupie mężczyzn, robotników z platformy wiertniczej, których samolot rozbił się gdzieś na terenie mroźnych ostępów Alaski- pięknej, acz diabelnie niebezpiecznej tundrze, daleko od jakiejkolwiek cywilizacji. Przy życiu pozostaje jedynie ośmiu mężczyzn, którzy walcząc z groźnymi ranami i kontuzjami, a także bezlitosną naturą, mają zaledwie kilka dni na uratowanie swego życia. Warunki pogodowe nie pozostawiają bowiem żadnej szans na dłuższe przetrwanie, a na dodatek na grupę czyhają wrogo nastawione wilki, które w swoich rozmiarach i drapieżności przypominających bardziej prehistoryczne bestie.

Od niemego „Nanuka z północy” (1922 r.) poprzez przełomowe „Szczęki” (1975 r.) aż po „Przetrwanie” – konflikt człowieka z naturą okazuje się być jedną z najbardziej płodnych i fascynujących filmowych narracji w historii kina. Dzięki Joe Carnahanowi i ekipie wspaniałej obsadzie aktorskiej widzowie otrzymują kolejną okazję, by obejrzeć intensywne kino przygodowe. Historia grupy prawdziwych macho, zagubionych na terenie bezkresnej Alaski, którzy muszą wykazać się niesamowitą tężyzną fizyczną i hartem ducha, nie pozostawi nikogo obojętnym. Jak mówi reżyser i współscenarzysta, Joe Carnahan, autor takich produkcji jak „Na tropie zła”, „As w rękawie” oraz „Drużyna A” „To brutalny, mocny film o przetrwaniu”. W „Przetrwaniu” rolę przeciwnik ludzi przybierają ekstremalne warunki pogodowe oraz wataha wygłodzonych wilków broniących swojego terytorium. „Jeśli boicie się dzikich zwierząt albo podróży samolotem, ten film sprawi, że wasz lęki zostaną jedynie spotęgowane”, dodaje z przekorą Carnahan.

„Film przekracza granice kina gatunkowego”, wyjaśnia producent Jules Daly. „Jest to połączenie thrillera z horrorem, a także jest to prawdziwy dramat psychologiczny opowiadający o mężczyznach stawiających czoła swoim najgorszym koszmarom”. Oparte na opowiadaniu „Ghost Walker” Iana Mackenziego Jeffersa, Film „Przetrwanie” to drugi projekt, przy którym Joe Carnahan współpracował z Liamem Neesonem, gwiazdorem o ugruntowanej, międzynarodowej reputacji, który świetnie sprawdza się w dynamicznym kinie akcji. Carnahan i Neeson spotkali się wcześniej na planie kinowej wersji „Drużyny A”, produkowanej – tak jak „Przetrwanie” – przez braterski duet Ridleya i Tony’ego Scottów.

OBSADA
LIAM NEESON … Ottway
FRANK GRILLO … Diaz
DERMOT MULRONEY … Talget
DALLAS ROBERTS … Henrick
JOE ANDERSON … Flannery
NONSO ANONZIE … Burke
JAMES BADGE DALE … Hernandez

TWÓRCY
JOE CARNAHAN … reżyseria
Scenariusz na podstawie „Ghost Walker” IANA MACKENZIE JEFFERSA … JOE CARNAHAN, IAN MACKENZIE JEFFERS
MARC STREITENFELD … muzyka
ROGER BARTON, JASON HELLMAN … montaż
MASANOBU TAKAYANAGI … zdjęcia
JULES DALY, JOE CARNAHAN, RIDLEY SCOTT, MICKEY LIDDELL … producent

tekst: materiały prasowe Monolith

Tagi: , ,