stickyimage

Polska OBŁAWA w gronie najlepszych filmów świata. Jest szansa na sukces w Montrealu!

OBŁAWA  2012 (w kinach od 19 października)

„Obława” to opowieść o zdradzie i zemście, o winie, karze, poczuciu honoru i wierności. Nie ma tu martyrologicznego patosu i pomnikowego bohaterstwa. Są za to krwiste postaci i mocna intryga.” – mówi Marcin Krzyształowicz, scenarzysta i reżyser, obiecując widzom finał, którego nikt nie zdoła wcześniej przewidzieć.

Nagrodzony „Srebrnymi Lwami” w Gdyni wojenny thriller „Obława” w reżyserii Marcina Krzyształowicza znalazł się elitarnym gronie 16 najlepszych filmów z całego świata, które powalczą o nagrodę główną w Konkursie Międzynarodowym 36. edycji Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Montrealu. Premierowy pokaz filmu przewidziano na 24 sierpnia, natomiast do polskich kin trafi on 19 października.

Festiwal w Montrealu jest jedyną na kontynencie północnoamerykańskim imprezą odbywającą się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Producentów Filmowych. Celem Festiwalu jest wspieranie rozwoju międzynarodowej kinematografii poprzez promowanie różnorodności kulturowej i działalność na rzecz debiutujących twórców i dzieł nowatorskich. Tegoroczna edycja MFF w Montrealu potrwa od 23 sierpnia do 3 września. W czasie jej trwania zaprezentowanych zostanie ponad 430 filmów z 80 krajów świata.

Jak zaznaczają twórcy, „Obława” ukazuje prawdziwe oblicze okupacji z perspektywy partyzanta, który zmaga się nie tylko z Niemcami, ale także zdrajcami w polskich szeregach i – co najtrudniejsze – własną, mroczną przeszłością. Jak zapewnia obsadzony w głównej roli Marcin Dorociński – laureat nagrody dla najlepszego aktora na ostatnim Gdynia Film Festival: „Obława” to niezwykła historia o sile i słabości charakteru zwykłych ludzi. Scenariusz Marcina Krzyształowicza jest bardzo inspirujący, bez trudu uruchomił moją wyobraźnię.”

U boku Dorocińskiego, w zaskakującej i zrywającej z dotychczasowych wizerunkiem aktora roli czarnego charakteru, wystąpił Maciej Stuhr (nominowany do Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł za „33 sceny z życia” i „Przedwiośnie”), a jego filmową żonę gra specjalistka od błyskotliwych, charakterystycznych kreacji Sonia Bohosiewicz („Wojna polsko-ruska”, „Rezerwat”, „80 milionów”). Ważnymi  elementami wielopiętrowej rozgrywki między głównymi bohaterami są Pestka (powracająca do dramatycznego repertuaru Weronika Rosati) i porucznik Mak (Andrzej Zieliński).

Polska, 2012
Scenariusz i reżyseria:Marcin Krzyształowicz („Eukaliptus”)

Autorem zdjęć do „Obławy” jest Arkadiusz Tomiak („Zero”, „Daas”, „Symetria”, „Kołysanka”), scenografię opracował Grzegorz Skawiński („Cisza”, „Katyń”, „Generał. Zamach na Gibraltarze”), za kostiumy odpowiedzialna była Magdalena J. Rutkiewicz („Boisko bezdomnych”, „Róża”), za charakteryzację Ewa Drobiec („Śluby panieńskie”, „Róża”, „Pułkownik Kwiatkowski”), dźwięk przygotowali Piotr Domaradzki („Ostatnia misja”, „Rysa”, „Egoiści”) i Bartosz Putkiewicz („Sala samobójców”, „Trick”), a montaż Wojciech Mrówczyński („Pręgi”, „Galerianki”).

Obsada:

  • Marcin Dorociński („Pitbull”, „Róża”, „Lęk wysokości”,„Ogród Luizy”, „Rewers”, „Miłość na wybiegu”)
  • Maciej Stuhr („Śluby panieńskie”, „33 sceny z życia”, „Testosteron”, „Wesele”, „Pogoda na jutro”, „Przedwiośnie”, „Fuks”),
  • Sonia Bohosiewicz („80 milionów”, „Wojna żeńsko-męska”, „Wojna polsko-ruska”, „Zero”, „Jeszcze nie wieczór”, „Rezerwat”),
  • Weronika Rosati („PitBull”, „Inland Empire”, „Senność”),
  • Andrzej Zieliński („Och, Karol2”, „Świadek koronny”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Pianista”, „Quo vadis”, „Chłopaki nie płaczą”)

źródło: materiały prasowe

Tagi: , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane