stickyimage

Najpopularniejsze typy gier – przewodnik dla początkujących

Chcesz zacząć grać w gry, ale nie wiesz na jaki tytuł się zdecydować? W takim razie koniecznie sprawdź nasze zestawienie. Omawiamy w nim cechy poszczególnych gatunków.

Nie wszystkie gry można zaklasyfikować do danej kategorii. Niektóre z nich swoim pionierskim podejściem do konwencji wyznaczają zupełnie nowe szlaki i zwyczajnie nie dają się włożyć do jednej szufladki. Dopiero w momencie, kiedy przedstawiony przez nie sposób budowania świata zdobędzie szerokie uznanie, a inni twórcy gier próbują go naśladować, wtedy mówimy o powstaniu nowego gatunku.

Wynika to z tego, że aby mówić o gatunku, musimy znać przynajmniej kilka tytułów gier podpadających pod tę kategorię. Nie wszystkie gry można również jednoznacznie przyporządkować tylko do jednej grupy. Przykładowo „Fifa” to jednocześnie gra sportowa i symulator. Z grami jest tak naprawdę tak jak z filmami – niektóre z nich to jednoznacznie thriller, inne włączają do tego elementy romansu czy horroru. Jedne dają nam dokładnie to, czego się spodziewamy, inne odchodzą od utartych schematów i zwyczajnie pogrywają z naszymi przyzwyczajeniami.

Najpopularniejsze typy gier

Niezależnie jednak od tego, jak śliskie i umowne bywają klasyfikacje ze względu na gatunek, podziały tego typu są jak najbardziej potrzebne. Dzięki nim jeszcze przed zakupem określonego tytułu dowiadujemy się, na jaki typ gry wydajemy swoje pieniądze i jakiego rodzaju rozrywce będziemy oddawać się przez dobrych kilka (czy nawet kilkadziesiąt) godzin. Jak wygląda więc podstawowy podział gier komputerowych i czym się ona charakteryzują?

 MMO

W rozwinięciu – Massively Multiplayer Online.

To typ gier, w który gra się przez sieć LAN lub przez internet. Gracze używają sieci, żeby komunikować się ze współzawodnikami w wirtualnym pokoju gier. Tego typu gry umożliwiają rywalizowanie z ludźmi z praktycznie każdego zakątka świata. Zazwyczaj wokół każdego tytułu zawiązuje się osoba  społeczność graczy.

Sylmulatory

Gry tego typu pozwalają wczuć się w role określonej osoby lub sterować pojazdami, które znamy również z realnego świata – na przykład czołgami, samochodami czy samolotami. Tego typu tytuły starają się jak najlepiej odwzorować sposób sterowania takimi wehikułami. Niektóre z gier‑symulatorów są tak wierne rzeczywistości, że wykorzystuje się je w trenowaniu zawodowych pilotów czy kierowców.

Przygodowe

Zazwyczaj przeznaczone dla jednego gracza. Ich akcja osadzona jest często w fantastycznych krainach lub w scenerii rodem z filmu przygodowego. Na początku gry gracz poznaje historię swojej postaci i powierzoną jej misję. Przechodzenie na wyższe etapy polega na rozwiązywaniu zagadek. Gracz sam musi wpaść na to, jak przejść przez każdą misję.

 RTS

Z angielskiego Real-Time Strategy czy tzw. strategie rozgrywane w czasie rzeczywistym. W trakcie takiej gry musisz zazwyczaj zbudować swoją bazę, armię i inne niezbędne elementy. Jest to gatunek bardzo podobny do zwykłej gry strategicznej, z tą różnicą, że wszelkie działania graczy mają miejsce w czasie rzeczywistym.

 Gry akcji

To doskonała rozrywka dla ludzi lubiących szybkie tempo i umiejących podejmować decyzje w ułamku sekundy. Zazwyczaj przechodzenie przez kolejne etapy takiej gry wymaga pokonania lub zabicia szeregu przeciwników, brania udziału w pościgach i scenach rodem z filmu akcji.
Gry walki

To zwyczajowo walka – jeden na jednego. Do tego typu gry będziesz potrzebował doskonałego refleksu a także dobrego opanowania kontrolera lub odpowiednich klawiszy klawiatury – to właśnie właściwe kombinacje ciosów są sekretem do wygrania pojedynku.

FPS

Czyli po polsku – tzw. Strzelanki. To typ gry, w którym wcielasz się w postać do tego stopnia, że widzisz świat jej oczami. Gry FPS pozwalają na niesamowite wczucie się w świat przedstawiony i identyfikację z bohaterem. Niestety, praktycznie w każdym przypadku nie możemy zobaczyć, jak wygląda postać, którą gramy.

Gry sportowe

Fani sportu naprawdę mają w czym wybierać – piłka nożna, bilard, baseball, koszykówka i wiele innych dyscyplin. Gry tego typu pozwalają wczuć się w rolę profesjonalnego atlety. Doskonale naśladują ruchy i mimikę prawdziwych sportowców, a także motorykę gry.

RPG

To typ gier idealny dla wielbicieli fantasy. Dzięki nim możesz na moment stać się elfem, gnomem czy krasnalem. Dzięki nabywanym doświadczeniom twoja postać zmienia się i ewoluuje, a także modyfikuje swój wygląd.

Po więcej informacji wejdź na:  http://socplay.pl

Tagi: , , , , , , , , , ,