stickyimage

Magazyn Variety zachwycony polskim filmem BEZ WSTYDU

Po dwudziestu dniach od premiery, „Bez wstydu” Filipa Marczewskiego wciąż utrzymuje się w dziesiątce najchętniej oglądanych filmów w Polsce. Zainteresowanie obrazem o zakazanej miłości rodzeństwa wykracza jednak poza granice naszego kraju. Wcześniej zachwycali się nim dziennikarze Indie Wire, teraz film zwrócił uwagę recenzentów prestiżowego magazynu Variety.  

Przed miesiącem magazyn filmowy Indie Wire nie szczędził „Bez wstydu” ciepłych słów, zaliczając obraz do dziesiątki najlepszych filmów 47. Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Teraz polską produkcję doceniła Alissa Simonrecenzentka amerykańskiego „Variety”, która w „Bez wstydu” widzi „najbardziej naturalne przedstawienie tematu kazirodztwa od czasów filmu Louisa Mallesa „Szmery w sercu” z 1971 roku”. Simon w samych superlatywach wypowiada się o odtwórcach głównych ról – Agnieszce Grochowskiej i Mateuszu Kościukiewiczu, kompletuje również wybitne zdjęcia Szymona Lenkowskiego oraz montaż Rafała Listopada.

Goszczący na ekranach od 20 lipca „Bez wstydu” opowiada o uczuciu niemożliwym i zakazanym, erotycznej fascynacji między bratem a siostrą, trudnym dojrzewaniu i poszukiwaniu miłości. Pierwszy raz w polskim kinie temat miłości między bratem a siostrą został poruszony z taką siłą i wizualną odwagą. Gwiazdami miłosnego dramatu są Agnieszka Grochowska, ostatnio oglądana w nominowanym do Oscara dziele Agnieszki HollandW ciemności”, a niebawem w roli Danuty Wałęsy w filmie „WałęsaAndrzeja Wajdy, oraz czołowy buntownik polskiego kina Mateusz Kościukiewicz. Laureat Polskiej Nagrody Filmowej za pamiętną rolę we „Wszystko, co kocham”, nagrodzony także na Międzynarodowym Festiwalu w Karlowych Varach za kreację w „Matce Teresie od kotów”, nieszablonowo pogłębia postać gniewnego outsidera, który za sprawą fatalnego zauroczenia odważnie wkracza w dorosłe życie.

Film jest fabularnym debiutem autora krótkometrażowych filmów fabularnych i dokumentalnych, wielokrotnie nagradzanych na festiwalach na całym świecie – w 2006 roku Filip Marczewski otrzymał nominację do studenckiego Oscara w kategorii najlepszy film zagraniczny za „Melodramat”. Twórcą scenariusza jest Grzegorz Łoszewski, zdobywca prestiżowej nagrody „Hartley Merill Award„, autor scenariusza „Komornika” (reż. Feliks Falk), za który otrzymał nagrodę na Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni.

„Bez wstydu” znalazł się w prestiżowym konkursie głównym 37. Gdynia Film Festival oraz konkursie Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Karlowych Warach. Był także prezentowany podczas festiwalu Off Plus Camera 2012. Producentem „Bez wstydu” jest Akson Studio, dystrybutorem firma Kino Świat.

 

Tagi: , , , , , , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane