stickyimage

Fotomontaż w Photoshopie. Sekrety doskonałego wyboru i łączenia obrazów cyfrowych- Matt Kloskowski

Czy warto dodać tę pozycję do swojej fotograficznej biblioteczki? Tytuł książki mówi sam za siebie. Ekspert Photoshopa a zarazem autor książki wprowadza nas w tajniki fotomontaży. Matt Kloskowki to najbardziej znany uczeń mistrza cyfrowej fotografii  Scotta Kelby’ego. Jest autorem wielu bestsellerowych książek poświęconych Photoshopowi, fotografii cyfrowej takich jak choćby  „Warstwy. Wykorzystaj Najpotężniejsze nadrzędzie Photoshopa”,  „Photoshop elements8. Perfekcyjna Edycja zdjęć ze Scottem Kelbym (Współautor)” oraz bloga „Loghtroom Killer tips”.

Tym razem swoją najnowszą książkę „Fotomontaż w Photoshopie Sekrety doskonałego wyboru i łączenia obrazów cyfrowychMatt Kloskowski poświęcił fotomontażom wykonywam w Photoshopie, których popularność znacząco wzrosła na przestrzeni kilku lat.

Książka liczy 400 stron i ma charakter ilustrowanego poradnika, gdzie autor w sposób jasny i klarowny, krok po kroku wprowadza nas w proces tworzenia przekonujących, wiarygodnych,  świetnych pod względem technicznym i fascynujących fotomontaży.Odkryje ona przed Tobą wszystkie sekrety niezbędne do tworzenia  wiarygodnych i doskonałych fotomontaży. Poznasz wiele ciekawych porad, wskazówek, efektów specjalnych, sposobów wykorzystania różnorodnych narzędzi, technik i trików. Dowiesz się jak skutecznie zaznaczać obiekty, dobierać tło i oświetlenie oraz ukrywać wyraźne ślady montażu.

Jeśli na serio chcesz zająć się kompozycjami i montażami, jedną z pierwszych i największych przeszkód do pokonania stanowią zaznaczenia. Właściwe cały projekt fotomontażu kręci się wokół  jednej, najważniejszej sprawy: tworzenia zaznaczeń w Photoshopie. Bez dobrego, precyzyjnego zaznaczenia fotomontaż nigdy nie będzie wyglądał profesjonalnie. Matt Kloskowski pokaże Ci, że to może być dziecinnie proste. Dowiesz się o przydatnych rozszerzeniach programu Adobe Photoshop CS5, które uczynią prace łatwiejszą i szybszą.  Mechanizmy tworzenia zaznaczeń w Photoshop cs5 są absolutnie bezkonkurencyjne. Jeśli kiedykolwiek starałeś się  wyciąć ludzi z tła( zwłaszcza kobiety z kręconymi włosami porozwiewanymi na boki) i  umieścić na innym tle,  wiesz w takim  razie że może to być bolesny i długotrwały proces. Jednakże dzięki funkcji Refine Edge (popraw krawędź) udoskonalonej w Photoshopie Cs5, tworzenie zaznaczeń zajmie CI najwyżej trzy minuty;)

Autor  starał się opisać bardzo szeroki zakres zagadnień związanych z fotomontażem. Dobierając poszczególne projekty do książki zdawał sobie sprawę że każdy człowiek ma inne spojrzenie na fotomontaż i każdemu kojarzy się on trochę inaczej, w związku z tym starał się dobrać tak projekty, aby każdy nie zależnie od ulubionego stylu fotografii mógł  w nich znaleźć coś dla siebie. W książce znajdziemy, więc projekty w stylu grunge z kontrastowym i mocnym oświetleniem oraz efektami specjalnymi, a także zdjęcia rodzinne, portrety, plakaty i nikt  co najważniejsze nie jest w stanie poznać, że to tylko fotomontaże. Autor opatrzył każdy projekt z osobna informacjami na temat konfiguracji oświetlenia, kulisach powstania pomysłu – tak…najtrudniejszym aspektem realizacji projektu jest właśnie…pomysł, a także wiele wskazówek odnośnie wyboru zdjęć i porady dotyczące wyboru odpowiednich technik wykorzystanych w
książce.

Wszystkie fotografie wykorzystane w opisanych kompozycjach są udostępnione na stronie internetowej co pozwala czytelnikowi krok po kroku samodzielnie wykonywać ćwiczenia i realizować projekty przy użyciu przykładowych zdjęć pokazanych w książce.

Zaletą książki jest to że nie trzeba jej czytać od deski do deski tzn. że projekty opisane są w taki sposób, aby czytelnik nie musiał się odwoływać do wcześniejszych ćwiczeń i może zacząć czytanie od dowolnego miejsca, od tego czym jest zainteresowany.  Tak więc jeżeli ktoś jest retuszerem bądź grafikiem i otrzymuje już gotowe zdjęcia do realizacji projektu  to może pominąć kwestie oświetlenia opisane w większości rozdziałów i od razu przystąpić to tworzenia różnych zaznaczeń i kompozycji zdjęć.

Książka składa się na następujących rozdziałów:

 • Tajniki tworzenia zaznaczeń
 • Prosty fotomontaż
 • wrażenie dynamiki
 • portret absolwenta
 • portret firmowy
 • grupowe zdjęcie rodzinne
 • studyjny portret sportowy
 • koncert na żywo
 • dynamiczny fotomontaż wielu ekspozycji
 • plakat filmowy
 • efekt w stylu grunge
 • plakat sportowy
 • fotomontaż  z  jednego zdjęcia
 • jeden człowiek, wiele poz
 • dodawanie ilustracji
 • zaawansowany fotomontaż na potrzeby reklamy

Jest to dobra książka a materiał znajdujący się w niej jest bardzo atrakcyjny i niezbędny dla osób na codzień pracujących z Photoshopem. Książka przeznaczona głownie do średnio zaawansowanych i zaawansowanych użytkowników.

Autor w znakomity sposób wyjaśnia wszelkie zagadnienia i chyba każdy czytelnik i  zarazem uzytkownik Phtooshopa będzie w stanie osiągnąć takie same rezultalt jak Matt podążając krok po kroku za jego wytycznymi.

Po przeczytaniu tej książki nie pozostaje nic jak tylko dosiąść Photoshopa i tworzyć zniewalające fotomontaże. Książka kosztuje 79 zł, co wydaje się rozsądną propozycją w zamian za pęk praktycznych i inspirujących wskazówek.

Fotomontaż w Photoshopie. Sekrety doskonałego wyboru i łączenia obrazów cyfrowych
Autor: Matt Kloskowski
Data wydania: 2012/04
Stron: 400
wyd. Helion

źródło: materiały prasowe

Tagi: , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane