stickyimage

Ćwierć miliona widzów w 4 dni! – Polacy pokochali „MIASTO 44”!

„Miasto 44” bije kolejne rekordy frekwencji. Od poniedziałku (22 września) do czwartku (25 września) film obejrzało ćwierć miliona widzów – o 60 000 więcej niż w weekend otwarcia!

Miasto 44”, które w kinach gości już od zeszłego piątku (19 kwietnia), bije rekordy frekwencji. Na film Jana Komasy, który po minionym weekendzie stał się numerem 1 polskiego box office, przyciągając 191 900 ludzi, w ciągu kolejnych czterech dni (od poniedziałku do czwartku) wybrało się blisko 250 000 osób. Łącznie po upływie 7 dni od premiery „Miasto 44” może pochwalić się imponującą liczbą 441 837 widzów.

Gwoli porównania – inne polskie produkcje o tematyce II wojny światowej, które gościły na ekranach w tym roku, odnotowały o wiele niższą widownię w analogicznym czasie od daty wprowadzenia do kin. W 7 dni od premiery, „Kamienie na szaniec” obejrzało około 260 000 osób, „Powstanie Warszawskie” niecałe 172 000 widzów. Gorszą frekwencję w pierwszym tygodniu, mimo lepszego otwarcia (start „Miasta 44” przypadł na półfinał i finał siatkarskiego Mundialu oraz doskonałą pogodę), miał też największy jak dotychczas hit roku – „Jack Strong”.

Warto też zwrócić uwagę, że wynik „Miasta 44” w ciągu 7 dni od daty premiery jest o prawie 100 000 widzów wyższy niż cała frekwencja z tygodnia 12-18 września. Przez 2 tygodnie 38 filmów, które były wówczas grane w kinach, przyciągnęło łącznie niecałe 350 000 osób.

Wielki sukces frekwencyjny „Miasta 44” pokazuje również, że Polacy wolą oglądać na polskie filmy. Blockbustery z Hollywood, mimo olbrzymiego sukcesu za oceanem, nie były w stanie dotrzymać kroku obrazowi Jana Komasy. Komiksowi „Strażnicy Galaktyki”, którzy w samych Stanach zarobili blisko 315 milionów dolarów, a na świecie podwoili tę stawkę do zawrotnej sumy ponad 630 milionów, obejrzało w naszym kraju łącznie 381 000 osób. Kontynuacja wizjonerskiego filmu „300” pt.:„300: Początek imperium” (106 milionów dolarów w USA i 331 milionów na świecie) obejrzało w polskich kinach 355 000 widzów. Wreszcie biblijny hit Darrena Aronofsky’iego „Noe: Wybrany przez Boga” (101 milionów dolarów w USA, 359 milionów dolarów na świecie) przyciągnął widownię liczącą 382 000 ludzi. „Miasto 44” pobiło te wyniki w zaledwie 7 dni.

**

Jedna z najbardziej oczekiwanych i największych polskich produkcji ostatnich lat.  Film Jana Komasy, twórcy wielokrotnie nagrodzonego kinowego przeboju „Sala samobójców”, to zrealizowana z rozmachem uniwersalna opowieść o miłości,  młodości, odwadze i poświęceniu, rozgrywająca się w czasie Powstania Warszawskiego.

„Miasto 44” to projekt filmowy o niespotykanym w Polsce rozmachu scenograficznym, kostiumowym i wizualnym. Konsultantem do spraw efektów specjalnych był wybitny hollywoodzki specjalista Richard Bain, który wcześniej współpracował z takimi wizjonerami kina, jak Christopher Nolan, Peter Jackson oraz Terry Gilliam i ma w dorobku efekty do światowych hitów, między innymi: „Casino Royale”, „Incepcji”, „King Konga” i „Nędzników”. Przez plan przewinęło się ponad 3 000 statystów. Budową imponujących dekoracji zajęło się 10 odrębnych ekip, które do zainscenizowania zniszczonego miasta użyły 5 000 ton gruzu. Obsada została wybrana w serii ogólnopolskich castingów, w których wzięło udział ponad 7 000 osób.

Specjalny pokaz „Miasta 44” odbył się na Stadionie Narodowym w Warszawie, w ramach oficjalnych obchodów 70. rocznicy Powstania Warszawskiego. To pierwsze tej skali wydarzenie nie tylko w historii polskiej kinematografii, ale i na mapie Europy. Film obejrzało ok. 12 000 osób. Wśród nich honorowe miejsce zajęli Powstańcy, którzy przybyli z całego świata. Pokaz „Miasta 44” był symbolicznym hołdem dla ich odwagi i heroizmu.

„Miasto 44” trafi do regularnej dystrybucji kinowej 19 września 2014 roku.

„Miasto 44” nie jest filmem historycznym, ani dokumentem o przebiegu Powstania. Mimo że rozgrywa się w walczącym Mieście, opowiada historię ludzi, a nie oddziałów czy barykad. „Miasto 44” nie ma być argumentem w powstańczej dyskusji. Film ma przekazywać emocje, a nie ważyć racje czy odsłaniać kulisy decyzji sprzed 70 lat. To zostawiamy historykom.Nie szukamy spiżowych bohaterów. „Miasto 44” nie jest filmem o polityce. Jest filmem o miłości, młodości i walce.

– Twórcy filmu „Miasto 44”

Film pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Bronisława Komorowskiego

Sponsor główny filmu: ING Bank Śląski

Sponsor filmu: PGE Polska Grupa Energetyczna

Producent filmu: Akson Studio Film Miasto

Koproducenci: Narodowe Centrum Kultury, Telewizja Polska S.A., Orange Polska, Muzeum Powstania Warszawskiego, Mazowiecki Fundusz Filmowy działający w strukturach Mazowieckiego Instytutu Kultury

Film współfinansowany przez: Polski Instytut Sztuki Filmowej, Miasto Łódź, Fundację Współpracy Polsko-Niemieckiej

Partnerzy: Miasto Stołeczne Warszawa, Poczta Polska

Oficjalna strona internetowa filmu „Miasto 44”:
https://miasto44.pl/

Oficjalny fanpage filmu na Facebooku:

https://www.facebook.com/Miasto44

„Miasto 44” – oficjalny trailer:

„Miasto 44” – oficjalny teaser-trailer:

Spot „’Miasto 44’ – film o niespotykanym w Polsce rozmachu!”

Wideo-wywiad z Józefem Pawłowskim:

Wideo-wywiad z Janem Komasą, reżyserem filmu „Miasto 44”:

Reżyser i aktorzy o filmie „Miasto 44”:

Wideo-wywiad z Antonim Królikowskim i Grzegorzem Daukszewiczem:

Wideo-wywiad z Tomaszem Schuchardtem:

Wideo-wywiad z Zofią Wichłacz i Anną Próchniak:

Klip „Świebodzice” – rozmach scenograficzny filmu „Miasto 44”:

Teledysk Anna Iwanek, Pati Sokół feat. Piotr Cugowski „Miasto”:

„MIASTO 44” w kinach

Gatunek: dramat wojenny
Produkcja: Polska 2014
Reżyseria: Jan Komasa („Sala samobójców”, „Oda do radości”)
Obsada: Józef Pawłowski, Zofia Wichłacz, Anna Próchniak („Bez wstydu”), Maurycy Popiel, Antoni Królikowski („Popiełuszko. Wolność jest w nas”), Tomasz Schuchardt („Jesteś Bogiem”, „Chrzest”, „W imię…”), Michał Meyer, Grzegorz Daukszewicz, Michał Czernecki („Wojna polsko-ruska”), Michał Żurawski („W ciemności”), Karolina Staniec, Filip Gurłacz, Magdalena Koleśnik („Kamienie na szaniec”), Michał Mikołajczak, Krzysztof Stelmaszyk („Testosteron”), Monika Kwiatkowska („Układ zamknięty”), Jan Kowalewski

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane