stickyimage

Anna Przybylska jako tancerka erotyczna w komedii Bilet na księżyc (w kinach od 8 listopada)

Nic tak nie kręci i nie podnieca męskiej publiczności, jak sceny striptizu w wykonaniu atrakcyjnej aktorki. Dziś do grona sław, które na srebrnym ekranie, w rytm muzyki pozbywały się garderoby, dołączyła Anna Przybylska. W „Bilecie na Księżyc”, nowej komedii Jacka Bromskiego, aktorka odważnie zagrała tancerkę erotyczną Roksanę.

Gdy przed kilkoma laty portal Listaholic opublikował listę najlepszych filmowych scen striptizu, pierwsze miejsce na podium zajęła erotyczna, a zarazem zabawna scena tańca Jamie Lee Curtis z filmu „Prawdziwe kłamstwa”. Tuż za nią znalazły się sceny z udziałem Kim Basinger („9 i 1/2 tygodnia”) oraz gorącej Salmy Hayek z wężem boa na szyi („Od zmierzchu do świtu”).  Od tego czasu w walce o rozbierane laury przybyło kilka nowych i sławnych kandydatek, a wśród nich seksowna Roksana z komedii Jacka Bromskiego.

Co sprawia, że piękne gwiazdy decydują się na tak śmiałe występy? Gotową odpowiedź ma Jennifer Aniston, którą w zaskakującej, wyuzdanej wersji mogliśmy oglądać w komedii „Millerowie”. „Nikt nie chce ograniczać się tylko do bezpiecznych ról.” – deklarowała aktorka. „Chciałam zaryzykować. Chciałam zrobić coś, co pozwoliłoby mi pójść w innym kierunku. Wcześniej nigdy nie miałam w ręku scenariusza, który otworzyłby przede mną taką możliwość. Było ryzyko, była zabawa.”

Czasem jednak zabawa potrafi nieść za sobą szczyptę… strachu. „Zaniemówiłam, gdy Robert Rodriguez wyznał, jaką rolę przewidział dla mnie w „Sin City”. – mówi Jessica Alba, którą w ekranizacji graficznej noweli Franka Millera oglądaliśmy w roli zabójczo pięknej Nancy Callahan. „Aby dobrze przygotować się do roli, spędziłam godziny w barach ze striptizem. Oglądałam występy, rozmawiałam z dziewczynami. Chociaż długo ćwiczyłam swój układ, nawet w trakcie zdjęć nie udało mi się do końca pokonać tremy. Cały czas myślałam o tym, że zaraz na oczach tych wszystkich facetów wywrócę się, spadnę ze sceny, albo zrobię inną, równie głupią rzecz.” – wyznaje aktorka.

Oglądając swój występ z perspektywy widza, Alba raczej nie powinna mieć powodów do narzekania. Nieco inaczej sprawy mogą wyglądać w przypadku Demi Moore. Chociaż czas zdjęciowy jej filmu „Striptiz” trwał od 18 września do 21 grudnia 1995 roku, a aktorka miała do swojej dyspozycji aż osiem asystentek, nie zdołała w zadowalający sposób nagrać rozbieranych scen erotycznych. Konieczne okazały się „dokrętki”, w których Moore wystąpiła już w peruce, skrywającej jej łysą głowę, ogoloną specjalnie na potrzeby kolejnego filmu „G.I. Jane”.

A jakie wrażenia po namiętnym występie w „Bilecie na Księżyc” ma Anna Przybylska? „Nie będę ukrywać. Scena striptizu wzbudzała u mnie jednocześnie spory niepokój, ale i ciekawość. Wzięłam kilka lekcji u choreografki Teatru Muzycznego w Gdyni, która przygotowała ten przecudny układ. Spotkał się on z aplauzem i entuzjazmem ekipy i reżysera.” – tłumaczy Przybylska. „W sali pełnej statystów dałam z siebie sto procent, a ubrania uszyte ze sztucznych materiałów z epoki były po kilku dublach mokre i przepocone. Mogliśmy dosłownie poczuć ducha tamtej epoki.” – śmieje się aktorka.

Bilet na Księżyc” to pełna ciepła i humoru opowieść o młodości, przyjaźni i miłości w czasach, gdy człowiek stawiał pierwsze kroki na Księżycu, na ulicach stały saturatory, tranzystory pulsowały rock’n’rollem, a szczytem marzeń każdego krajowego fana motoryzacji był Fiat 125p. Filmowa podróż do lat sześćdziesiątych, barwnej epoki „dzieci kwiatów”, hipisów i bigbitu, uwodzi doborową obsadą, rozmachem scenograficznym oraz ścieżką dźwiękową, na której znalazło się ponad 40 przebojów takich wykonawców, jak The Animals, The Box Tops, The Turtles, The Fox, Mira Kubasińska i Breakout, Skaldowie, Alibababki, ABC i Halina Frąckowiak. Film trafi na nasze ekrany 8 listopada.

Rok 1969. Fascynujący się lotnictwem Adam (Filip Pławiak) zostaje powołany do wojska. Jednak, ku własnemu rozczarowaniu, dostaje przydział do służby w… Marynarce Wojennej. Z Antkiem (Mateusz Kościukiewicz), starszym bratem, wyruszają nad morze. Podczas kilkudniowej podróży przez Polskę odwiedzają starych znajomych i zawierają nowe znajomości. Antek – niepoprawny podrywacz i król nocnych lokali – chce przygotować nieśmiałego brata do życia. Jednak spotkanie z piękną i tajemniczą kobietą (Anna Przybylska) wywoła mnóstwo komplikacji w życiu Adama, inicjując serię zaskakujących wydarzeń.

„Bilet na Księżyc” pokazuje Polskę przełomu lat 60. i 70. w sposób, jakiego jeszcze na ekranach nie było. Jacek Bromski, który w komediach „U Pana Boga za piecem” i „U Pana Boga w ogródku” dowiódł swego talentu w humorystycznym portretowaniu niuansów naszej rzeczywistości, z rzadkim w polskim kinie rozmachem scenograficznym przywołuje świat studenckich potańcówek, autobusów „ogórków”, saturatorów, dancingów w modnych nocnych lokalach i wakacyjnych kurortów pełnych bananowej młodzieży. Równocześnie z przymrużeniem oka pokazuje absurdy rzeczywistości PRL. Wszystko to barwnie sfotografowane przez Michała Englerta, jednego z najzdolniejszych operatorów młodego pokolenia (nagroda festiwalu Sundance za „Nieulotne”) i okraszone potężną dawką kilkudziesięciu przebojów z końca lat 60. Podczas ostatniej edycji festiwalu filmowego w Gdyni „Bilet na Księżyc” znalazł się na drugim miejscu plebiscytu na najdłużej oklaskiwany obraz, a Jacek Bromski został uhonorowany Nagrodą za Najlepszy Scenariusz.

W obsadzie filmu: Anna Przybylska, która zaskakuje w odważnej roli pięknej striptizerki, laureat Nagrody im. Zbyszka Cybulskiego i Polskiej Nagrody Filmowej Orzeł Mateusz Kościukiewicz oraz utalentowany reprezentant młodego pokolenia aktorów Filip Pławiak. Wspiera ich doborowa ekipa doświadczonych kolegów, między innymi Łukasz Simlat, Andrzej Grabowski, Piotr Głowacki, Krzysztof Stroiński, Andrzej Chyra oraz rzesza młodych debiutantów.

Producentem „Biletu na Księżyc” jest Jacek Bromski, koproducentami filmu: Telewizja Polska SA, Telekomunikacja Polska, Studio Filmowe „Zebra”, Lightcraft Advertising Sp. z o.o., Zachodniopomorski Fundusz Filmowy „Pomerania Film”.

Film powstał dzięki współfinansowaniu Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

Wideo-wywiad zAnną Przybylską:

Wideo-wywiad z Jackiem Bromskim:

Zwiastun komedii „Bilet na Księżyc”:

Wideo-wywiad z Filipem Pławiakiem:

Wideo-wywiad z Mateuszem Kościukiewiczem:

BILET NA KSIĘŻYC w kinach od 8 listopada 2013

Gatunek: komedia
Produkcja: Polska 2013
Reżyseria i scenariusz: Jacek Bromski („Zabij mnie glino”, „U Pana Boga za piecem”, „U Pana Boga w ogródku”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Uwikłanie”)
Obsada: Filip Pławiak („Pokłosie”, „Czerwony pająk”), Mateusz Kościukiewicz („Wszystko, co kocham”, „W imię”, „Bez wstydu”, „Bejbi blues”), Anna Przybylska („Sęp”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Bokser”), Krzysztof Stroiński („Lęk wysokości”, „80 milionów”, „PitBull”), Bożena Adamek („Rezerwat”, „Wszyscy jesteśmy Chrystusami”, „Spis cudzołożnic”), Piotr Głowacki („Dziewczyna z szafy”, „80 milionów”, „W ciemności”, „Sala samobójców”), Łukasz Simlat („W imię…”, „Wymyk”, „Lincz”, „Bez tajemnic”), Andrzej Grabowski („Drogówka”, „PitBull”), Andrzej Chyra („W imię…”, „Dług”, „Komornik”)

źródło:materiał prasowy

Tagi: , , , , , , , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane