stickyimage

20 czerwca – Światowy Dzień Uchodźcy

20 czerwca obchodzony jest Światowy Dzień Uchodźcy. Z tej okazji Polska Akcja Humanitarna już po raz siódmy organizuje Przegląd Filmów o Tematyce Uchodźczej – Refugee Review, który odbędzie się między 21 a 27 czerwca w sześciu miastach w Polsce: Warszawie, Krakowie, Toruniu, Lublinie, Wrocławiu oraz Poznaniu.

Tegoroczne obchody Dnia Uchodźcy, oprócz zachęcenia społeczeństwa do refleksji nad sytuacją uchodźców w Polsce i na świecie, mają zwrócić uwagę na problem detencji dzieci cudzoziemskich w zamkniętych ośrodkach w celu wydalenia. Tego typu praktyka, stosowana przez państwo polskie w celu zapewnienia sprawnej deportacji obcokrajowców do kraju ich pochodzenia, stanowi naruszenie Konwencji Praw Dziecka. Detencja, w szczególności w przypadku dzieci pozostających bez opieki, ma negatywny wpływ na ich zdrowie fizyczne i psychiczne. W wielu państwach, w tym także należących do Unii Europejskiej, wprowadza się alternatywne środki zapobiegawcze.

Uroczysta inauguracja Przeglądu Refugee Review odbędzie się 22 czerwca w Kinie KC w Warszawie (budynek Giełdy Warszawskiej). Tegorocznym filmem otwarcia jest „Kolor Oceanu” w reżyserii Maggie Peren, pokazywany podczas Berlinale 2011, a w Polsce na ostatnim festiwalu Plus Camerimage w Bydgoszczy. Film pokazuje problematykę uchodźstwa z trzech stron: samego uchodźcy, policji a także turystów, którzy nie zawsze gotowi są na spotkania z uchodźcami, szczególnie podczas urlopu. W ramach przeglądu będzie można obejrzeć również niewyświetlany dotąd w Polsce dokument „Plac Tahrir” w reżyserii Stefano Savony,który realizował zdjęcia na ogarniętym rewolucją placu. Savona w sposób niezwykle bezpośredni, poruszający i poetycki filmuje naocznych świadków powstania w Egipcie. W programie Refugee Review znajdzie się również animowany dokument „Droga na drugą stronę” reż. Ancy Damiana, opowiadający historię życia Crulica, 33-letniego Rumuna, który umarł w polskim więzieniu w czasie strajku głodowego w 2007 roku. Mocny styl wizualny, będący wynikiem mieszanki pięknych technik animacji, tworzy uderzający, zadziwiająco spójny i niezapomniany film.

Poprzez organizację obchodów Dnia Uchodźcy, w tym przeglądu Refugee Review, Polska Akcja Humanitarna, która od dwóch dekad pomaga potrzebującym w Polsce i na świecie  przyczynić się do zwiększenia otwartości w społeczeństwie polskim wobec osób wywodzących się z innych kultur. Jak powiedziała Janina Ochojska w filmie dokumentalnym „Good bye and be happy”, stanowiącym część programu Refugee Review: „My, Polacy, byliśmy uchodźcami w wielu krajach i otrzymywaliśmy taką pomoc. Dzisiaj żyjemy w demokratycznym kraju, który niestety broni się rękami i nogami przed uchodźcami”.

Harmonogram wydarzeń

Warszawa
Refugee Review
22-27 czerwca, Kino KC, ul. Nowy Świat 6/12 (budynek Giełdy Warszawskiej)

Podkowa Leśna k. Warszawy
Impreza plenerowa
17 czerwca (niedziela)

Łomża
Miasteczko Wielokulturowe
20 czerwca (środa), godz. 10.00-15.00, Stary Rynek

Film „Człowiek z Hawru”
20 czerwca (środa), godz. 18.00, Kino Millenium, ul. Wojska Polskiego 5

Lublin
Impreza plenerowa w centrum miasta
17 czerwca (niedziela)

Refugee Review
21-22 czerwca (czwartek-piątek), Kawiarnia Kawka, ul. Okopowa 9

Grupa k. Grudziądza
Festyn „Spotkanie kultur”
23 czerwca (sobota), godz. 12.00-20.00

Michale k. Grudziądza
Pokaz filmów uchodźczych
20 czerwca (środa), Gimnazjim im. F. Kikulskiego

Toruń
Refugee Review
22-24 czerwca, Kino Tumult, Rynek Nowomiejski 28

Poznań
Refugee Review
22-27 czerwca, Kino Muza, ul. Św. Marcin 30

Wrocław
Refugee Review
22-27 czerwca, Dolnośląskie Centrum Filmowe, sala Lalka, ul. Piłsudskiego 64a

Kraków
Refugee Review
22-25 czerwca, Kino Agrafka, ul. Krowoderska 8

źródło: materiały prasowe

Tagi: , , , , , , , , , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane