stickyimage

„Uwodzieciel” już w kinach!

UWODZICIEL (tytuł oryginalny: BEL AMI)

Opis:

Robert Pattinson („Saga Zmierzch”, „Twój na zawsze”) w roli czarującego uwodziciela uwikłanego w NIEBIEZPIECZNE ZWIĄZKI z trzema pięknymi kobietami.

Młody, ubogi i niezwykle przystojny George (Robert Pattinson) przyjeżdża do Paryża. Miasto aż kipi od przepychu, zepsucia i, przede wszystkim, wielkich pieniędzy. Mężczyzna postanawia za wszelką cenę wejść do lepszego świata i zrobić karierę. Dzięki swojemu urokowi, pewności siebie i umiejętnie sterowanym intrygom wkrótce udaje mu się znaleźć w samym środku paryskiej elity. Droga na eleganckie salony wiedzie przez kobiece serca – jego czar osobisty pozwala mu uwieść najbardziej wpływowe z nich i sięgnąć po władzę, o jakiej zawsze marzył. Jednak w mieście, w którym seks jest siłą, a sława prawdziwą obsesją – wszystko ma swoją cenę.

Film producenta „Rozważnej i romantycznej” na podstawie powieści Guy’a de Maupassanta.
Autorką muzyki jest zdobywczyni Oscara Rachel Portman („Księżna”, „I że Cię nie opuszczę”, „Czekolada”).

Geneza filmu

To film o niezwykle przystojnym, acz chłodnym emocjonalnie mężczyźnie, który staje się bezwzględnym manipulatorem, kiedy odkrywa, że ma do sprzedania bardzo ważny towar”- tak mówi o Georges’u Duroy’u, głównym bohaterze „UwodzicielaDeclan Donnellan, jeden z reżyserów filmu. „Uwodzi wysoko postawione francuskie kobiety, które choć kryją się w cieniach mężów, sprawują faktyczną kontrolę nad światem, którego Georges chciałby stać się częścią. Chłopak używa własnej atrakcyjności fizycznej, by dostać się na sam szczyt i nie ma przy tym żadnych skrupułów. Georges osiąga naprawdę bardzo wiele, bez przymusu radzenia sobie z konsekwencjami własnych czynów”.

Guy de Maupassant napisał „Bel Ami” w 1885 roku i była to jego druga powieść. Kilka lat temu powstał pomysł zaadaptowania jej na srebrny ekran, czego efektem jest wchodzący do kin „Uwodziciel”. Scenarzystka Rachel Bennette wyjaśnia genezę powstania projektu: „Pracowałam wiele lat wcześniej z producentem Uberto Pasolinim. Utrzymaliśmy kontakt i pewnego dnia zapytał się mnie, czy byłabym zainteresowana napisaniem scenariusza na podstawie tej powieści. Od razu się zgodziłam!”. Reżyserii podjęli się posiadający ponad trzydziestoletnie doświadczenie teatralne brytyjscy twórcy: Declan Donnellan oraz Nick Ormerod, dla których „Uwodziciel” jest pełnometrażowym debiutem fabularnym. „Jesteśmy wielkimi miłośnikami kina”, wyjaśnia Donnellan. „Od dawna chcieliśmy nakręcić własny film, ale ciężko było znaleźć odpowiedni projekt. Jesteśmy wdzięczni za daną nam szansę”.

Pomimo faktu, że reżyserski duet prezentował zupełnie inne podejście zarówno do teorii, jak i praktyki tworzenia dzieła sztuki, Rachel Bennette dosyć szybko stwierdziła, że proces powstawania filmu nie odbiegał od standardów, do których była przyzwyczajona przy innych projektach. Pomysły zaczęto zbierać już trzy lata przed wejściem na plan zdjęciowy. „Mieli mnóstwo własnych uwag, chcieli zostawić konkretne fragmenty powieści, które ich osobiście urzekły. Rozmawialiśmy i o całościowym oglądzie filmu, i o detalach. W taki sposób tworzy się filmy”, opowiada scenarzystka. „Spotykaliśmy się sporadycznie, ponieważ oni ciągle mieli różne zobowiązania teatralne. Kiedy znajdywali trochę czasu wolnego sięgali ponownie po książkę i spotykaliśmy się, by przedyskutować nowe pomysły”.

OBSADA

Georges – Robert Pattinson

Zabójczo przystojny, lecz nie posiadający grosza przy duszy były żołnierz. Georges jest bezlitosny w dążeniu do osiągnięcia sukcesu finansowego oraz odpowiedniego statusu społecznego. Urodzony w biedzie, śmiertelnie znudzony walką z marnością żywota nic nie znaczącego w świecie, w którym liczą się pieniądze i pozycja, nie pozwala sobie na żadne skrupuły w swojej odysei. Nic mu nie stanie na przeszkodzie, nawet odurzająco szczere uczucie pięknej kobiety.

Brytyjski aktor Robert Pattinson jest najbardziej znany z roli wampira Edwarda Cullena w niezwykle popularnej „Sadze Zmierzch”. Ostatnia część serii będzie miała premierę pod koniec 2012 roku. Po raz pierwszy zaistniał w masowej świadomości w wieku 19 lat, kiedy wystąpił w drugoplanowej roli w „Harrym Potterze i Czarze Ognia” Mike’a Newella. Powtórzył tę rolę w „Harrym Potterze i Zakonie Feniksa” Davida Yatesa. Pojawił się także w takich filmach jak „Twój na zawsze” Allena Coultera, „Wodzie dla słoni” Francisa Lawrence’a oraz „Little Ashes” Paula Morrisona.

Madeleine – Uma Thurman

Madeleine jest olśniewająco piękna, wpływowa, wysoce inteligentna i wielce niezależna. W przeciwieństwie do większości kobiet swoich czasów nie potrafi stać się ani posłuszną i uległą żoną czy kochanką; nade wszystko pożąda równości. Kobieta z pasją podchodzi do zagadnień politycznych i spełnia swoje ambicje pisząc artykuły Georges’a.

Urodzona w Bostonie w stanie Massachusetts Uma Thurman to wszechstronna aktorka filmowa i sceniczna. Po raz pierwszy zyskała uwagę międzynarodowej publiczności w „Przygodach barona Munchausena” Terry’ego Gilliama. Niedługo później pojawiła się w „Niebezpiecznych związkach” Stephena Frearsa. Później przyszły role w takich filmach jak „Pulp Fiction” Quentina Tarantino, „Gattaca” Andrew Niccola, „Słodki drań” Woody’ego Allena, „Vatel” Rolanda Joffé, „Kupiec wenecki” Michaela Radforda oraz „Taśma” Richarda Linklatera. W zeszłej dekadzie największą sławę przyniosły jej dwie części „Kill Bill” Quentina Tarantino.

Clotilde – Christina Ricci

Uderzająca niespotykanym pięknem, swawolna, energiczna kobieta z elit. Mąż Clotilde często wyjeżdża, zostawiając ją na długie okresy bez żadnego zajęcia. Stanowi niezwykle urocze towarzystwo i jako jedyna zbliża się tak bardzo do Georges’a.

Christina Ricci to jedna z najbardziej poważanych w Hollywood aktorek młodego pokolenia. Występuje w filmach od momentu, kiedy skończyła dziesięć lat. Zaczynała między innymi w „Rodzinie Addamsów” Barry’ego Sonnenfelda oraz „Kacprze” Brada Silberinga. W 1997 roku zaczęła grywać bardziej dorosłe role, pojawiając się między innymi w „Burzy lodowej” Anga Lee. Na koncie ma występy w takim filmach jak „Jęk czarnego węża” Craiga Brewera, „Las Vegas Parano” Terry’ego Gilliama, „Człowiek, który płakał” Sally Potter oraz „Monster” Patty Jenkins. Występowała również gościnnie w serialach „Ally McBeal” oraz „Chirurdzy”. Niedawno zadebiutowała na Broadwayu w sztuce „Time Stands Still”.

Mme Rousset – Kristin Scott Thomas

Elegancka i poważna, Mme Rousset jest prawą ręką swego potężnego męża. Jest szczęśliwą i oddaną żoną, dopóki nie staje się jedną ofiar niezgłębionego uroku Georges’a i jego umiejętności uwodzenia.

Międzynarodowej sławy brytyjska aktorka, która sprawdziła się zarówno w filmie, telewizji, jak i na deskach teatrów. Na szerokie aktorskie wody wypłynęła w 1994 roku, kiedy zdobyła nagrodę BAFTA za swoją drugoplanową rolę w filmie „Cztery wesela i pogrzeb” Mike’a Newella. Niedługo później wystąpiła w „Angielskim pacjencie” Anthony’ego Minghelli, zdobywając nominacje do Oscara oraz Złotego Globu. W trakcie swojej bogatej kariery wystąpiła w takich filmach jak: „Mission: Impossible” Briana De Palmy, „Zaklinacz koni” Roberta Redforda, „Wojna domowa” Stephena Elliota, „Ryszardz III” Richarda Loncraine’a czy „Gosford Park” Roberta Altmana.

Rousset – Colm Meaney

Redaktor magazynu La Vie Francaise. Posiada władzę, pieniądze, wielkie wpływy oraz urzekająco piękną żonę. Ma wszystko, czego Georges pożąda.

Urodzony w irlandzkim Dublinie, Colm Meaney to uznany aktor, który największą sławę zdobył występami w serialach „Star Trek: Następne pokolenie” oraz „Star Trek: Stacja kosmiczna”. W kinie debiutował w 1987 roku rolą ostatnim filmie Johna Huston, „Zmarli”, a sławę zdobył kilka lat później dzięki „The Commitments” Alana Parkera. W trakcie swojej kariery wystąpił w takich filmach jak „Przekładaniec” Matthew Vaughna, „Droga do Welville” Alana Parkera, „Berbeć” Stephena Frearsa (nominacja do Złotego Globu), „Con Air – lot skazańców” Simona Westa, „Liberator” Andrew Davisa oraz „Za horyzontem” Rona Howarda.

Reżyseria: Declan Donnellan, Nick Ormero
Obsada:
Robert Pattinson (“Saga Zmierzch”, “Twój na zawsze”, “Woda dla słoni”)
Christina Ricci (“Zakochany Nowy Jork”, “Rodzina Addamsów”, “Monster”)
Uma Thurman (“Serce nie sługa”, “Kill Bill”, “Pulp Fiction”)
Kristin Scott Thomas („Angielski pacjent”, ”Gosford Park”,  ”Cztery wesela I pogrzeb”

Gatunek: romans
Produkcja: Wielka Brytania/ Francja/ Włochy 2012
Dystrybucja w Polsce: Monolith Fiml

 

źródło: materiały prasowe

Tagi: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane