stickyimage

Jak się uczyć do matury

Matura za pasem, rodzice i nauczyciele codziennie powtarzają ci, żebyś się uczył, a ciebie zżera przedegzaminacyjny stres? Poznaj techniki owocnej nauki do matury i zdaj na 100%!

Nie zarywaj nocy
To naprawdę nie sprawi, że nauczysz się więcej. Wręcz przeciwnie, mózg pozbawiony odpoczynku i przesycony informacjami może odmówić ci posłuszeństwa. Natomiast kawa i napoje energetyczne mogą tylko pogorszyć sprawę. Zamiast tego postaraj się codziennie wysypiać (około 8 godzin), a naukę rozłóż sobie w czasie. Zobaczysz, że zapamiętasz dużo więcej.

Rozgrzej umysł
Mózg, tak jak każdy inny mięsień, trzeba przygotować do większego wysiłku rozgrzewką. Przed zabraniem się za naukę trudnego materiału rozwiąż więc krzyżówkę, potrenuj wyobraźnię poprzez myślenie nad ciekawymi zastosowaniami dla zwyczajnych przedmiotów. Dzięki temu łatwiej będzie ci przyswoić dużą ilość wiedzy.

Rób przerwy
Kilka godzin nieustannej nauki nikomu nie wychodzi na zdrowie. Szkolne przerwy co 45 minut mają sens – mózg musi odpocząć i usystematyzować wiedzę, aby mógł przyjąć kolejną dawkę informacji. Nie daj mu się przemęczyć, co pół godziny zrób sobie przerwę.
 
Korzystaj z pomocy
Repetytoria to kopalnia skoncentrowanej wiedzy. Jeśli chcesz się więc nauczyć wszystkiego, co przydatne do matury, zaopatrz się w kompendia z przedmiotów, które będziesz zdawać. Warto też poczytać opracowania lektur i przykładowe wypracowania, czy rozwiązywać zadania maturalne z matematyki. W tych ostatnich pomoże Ci aplikacja Skumaj!, którą możesz bezpłatnie pobrać z: https://play.google.com/store/apps/details?id=com.phonegap.skumaj lub https://itunes.apple.com/pl/app/skumaj!-matura-z-matematyki/id958130615?mt=8. Znajdziesz tam sporo teorii, zadania o różnym poziomie trudności, a nawet będziesz mógł zmierzyć się z kolegami z klasy w internetowym wyzwaniu maturalnym.

I najważniejsze: powtarzaj! Co jakiś czas, na przykład co tydzień, przypomnij sobie zagadnienia przerabiane ostatnio. Pomoże ci to uporządkować wiedzę i doda pewności siebie. Powodzenia na maturze!

Tagi: , , , , ,