stickyimage

Testy na ojcostwo w czasie ciąży

Testy na ojcostwo to już nie tylko badania, które wykonuje się po urodzeniu dziecka. Obecnie ojcostwo można ustalić już w 10 tygodniu ciąży i to za pomocą testów, do których pobiera się krew tak jak do standardowej morfologii.

Polski Kodeks Rodzinny formalnie nie dopuszcza testów na ojcostwo wykonanych w czasie ciąży, niemniej jednak genetyka pozwala na tym etapie zastosować dwie metody, pozwalające na uzyskanie pewnej i jednoznacznej odpowiedzi:

1. Testy na ojcostwo wykonywane przy okazji inwazyjnych badań prenatalnych
Badania Prenatalne takie jak amniopunkcja wykonywane są po to aby wykluczyć wady genetyczne u płodu np.: zespół Downa. W czasie badania pobiera się przez powłoki brzuszne określoną ilość płynu owodniowego, w którym obecne są komórki płodu. Niewielka część tego płynu może być traktowana jako materiał od dziecka w teście na ojcostwo.

Dodatkowo do testu należy pobrać wymaz z wewnętrznej strony policzka od domniemanego ojca i matki, lub ewentualnie innych rodzaj próbki, z której można wyizolować DNA: włosy z cebulkami, plamy krwi czy szczoteczka do zębów.
Ze względu na to, iż samo pobranie materiału do badań prenatalnych związane jest z pewnym ryzykiem komplikacji to tego typu badania nie zaleca się standardowo każdej pacjentce ciężarnej.

Na podstawie materiału od matki i ojca oraz płynu owodniowego ustala się profile genetyczne, porównuje się je ze sobą a następnie dokonuje się analizy statystycznej uzyskanego rezultatu – w identyczny sposób postępuje się w trakcie testów ojcostwa przeprowadzanych po urodzeniu dziecka.

2. Badania ojcostwa wykonywane na podstawie wyłącznie krwi matki i ojca.
Jest to bardzo nowatorska metoda i dostępna na polskim rynku od niecałego roku.  Podstawą tej metody stanowi fakt, że we krwi matki krąży DNA płodu (tzw. cfDNA), które może izolować a następnie analizować za pomocą wysoce specjalistycznych programów statystycznych.

Zaletą tej metody jest całkowite bezpieczeństwo dla matki i samego płodu oraz możliwość przeprowadzenia wiarygodnego testu już  w10 tygodniu ciąży.  Metoda ta, przed dopuszczeniem na rynek została przebadana pod kątem pewności testu przez niezależne ośrodki naukowe oraz opatentowana.

źródło:materiały prasowe
Autor:Marzena Bajewicz |Centrum Genetyki Genlab

Tagi: , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane