stickyimage

Progesteron – dlaczego tak istotny dla przyszłej mamy?

W ramach kampanii „Polka w ciąży” przedstawiamy pierwszą część artykułu na temat roli i znaczenia progesteronu dla kobiet starających się o dziecko. Konsultacji medycznej artykułu udzieliła dr Dorota Bomba – Opoń z Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM.

Część I

Progesteron jest podstawowym hormonem niezbędnym do zaistnienia i podtrzymania ciąży. Jego syntezy dokonano w 1934 roku, a w roku 1935 po raz pierwszy użyto nazwy „progesteron” odnosząc się do roli, jaką odgrywa ten hormon w ciąży (z łaciny: pro gestationem – pro ciążowy). Od tego czasu progesteron na trwałe zajął miejsce w praktyce ginekologiczno – położniczej i do dzisiaj jest jednym z najczęściej stosowanych leków w tej dziedzinie medycyny.
Produkowany jest przez ciałko żółte jajnika w drugiej fazie cyklu miesiączkowego, jak i przez łożysko podczas ciąży. Odpowiada za przygotowanie endometrium (błony macicy) do zagnieżdżenia zarodka, jak również modyfikuje odpowiedź immunologiczną organizmu matki, zapobiegając odrzuceniu płodu. W pierwszej połowie ciąży progesteron hamuje proporonną odpowiedź organizmu. W drugiej połowie ciąży odpowiada natomiast za relaksację powiększającej się macicy oraz hamowanie przedwczesnych skurczów i rozwierania się szyjki macicy.   

Hormon ten wykazuje również wielokierunkowe działanie ogólnoustrojowe:  

  • zwiększa diurezę (wydzielanie moczu)
  • wzmacnia katabolizm tkanek (reakcje chemiczne organizmu prowadzące do rozpadu złożonych związków chemicznych na prostsze cząsteczki)
  • pobudza oddychanie
  • zmniejsza napięcie mięśni gładkich
  • zwiększa wydalanie wapnia i fosforu
  • podwyższa temperaturę ciała
  • obniża nastrój

Konsultacji medycznej udzieliła dr Dorota Bomba – Opoń z Kliniki Położnictwa i Ginekologii WUM

źródło: materiały prasowe

Tagi: , , , , , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane