stickyimage

Grunt to adrenalina

Wydawać by się mogło, że największą dawkę adrenaliny zapewniają ekstremalne sporty powietrzne i wodne, gdzie walka z żywiołami jest bardzo niebezpieczna i trudna. Jednak nic bardziej mylnego. Na lądzie poziom ryzyka może być równie duży, co w powietrzu na 4 tysiącach metrów, czy w wodzie na głębokościach rzędu 130 metrów.

Ekstremalny rower

Na silnie nachylonych stokach naturalnych lub specjalnie przygotowanych trasach ścigają się miłośnicy ekstremalnego kolarstwa górskiego. Szczególnie popularną konkurencją jest downhill – indywidualny zjazd na czas po stromych i wąskich, naturalnych ścieżkach. Trasy obfitują w liczne przeszkody – muldy, koleiny, ostre wiraże, skocznie. Wyjątkowo niebezpieczne są kamieniste, poprzecinane wystającymi korzeniami i dropami ścieżki – wymagają od zawodników maksymalnego skupienia i opanowania. Do innych często uprawianych dyscyplin należą m.in. freeride, trial, cross-country, slopestyle, czy dirt jumping.

Wszystkie ewolucje i triki możesz nagrać odpornymi na wstrząsy kamerami sportowymi. Szeroka paleta kompatybilnych uchwytów, które można dopasować do kamer takich, jak chociażby Midland XTC-400, pozwala umieścić sprzęt na kasku i w wielu miejscach roweru np. na kierownicy, widelcu, goleni amortyzatora, czy pod siodełkiem.

Błoto, glina, kamienie

Trudne, górskie lub błotniste tereny, niedostępne dla samochodów, to wymarzone warunki dla amatorów różnych odmian kolarstwa górskiego. Na specjalnych torach usypanych z gliny, piasku i ziemi rywalizują zawodnicy w wyścigach motocrossowych. Zaś bezdroża, wzniesienia, podjazdy i ciężkie błotniste lub pustynne tereny, to warunki w jakich odbywają się m.in. motocyklowe zawody enduro oraz samochodowe rajdy terenowe.

Na torze czy w terenie?

Najbardziej ekstremalne, a zarazem spektakularne sporty motocyklowe to przede wszystkim zawody motocrossowe i szosowo-terenowe rajdy enduro. Pierwsze rozgrywają się na specjalnie przygotowanych torach. Zawodnicy pokonują zakręty, nierówności i skocznie, wykonując przy tym różne triki. Wyjątkowo spektakularną odmianą jest FMX – freestyle motocross. Na załączonym filmie możecie zobaczyć jak z perspektywy zawodnika wyglądają ewolucje na rampach, których wysokość wynosi zazwyczaj od 5 do 10 m. Cliffhanger, barhop, shaolin, czy cordova backflip:

Zawody enduro odbywają się na trasach terenowych (z fragmentami dróg asfaltowych) dobranych pod kątem sprawdzenia wytrzymałości zawodnika i sprzętu. Najsłynniejszy to tzw. sześciodniówka czyli ISDE. Tegoroczna 88. edycja odbyła się na przełomie września i października na Sardynii. Wszystkie zmagania zawodników uwieczniły kamery włoskiej marki Midland, która była oficjalnym partnerem zawodów. Cyfrowy stabilizator obrazu kamery XTC-400 zagwarantował płynne i stabilne nagranie nawet w niezwykle trudnych warunkach. Natomiast obrotowy obiektyw (270˚) i różnorodne uchwyty pozwoliły pewnie zamocować kamery nawet w bardzo, z pozoru, niewygodnych miejscach na motocyklach bądź kaskach.

Samochodem przez bezdroża

Ekstremalnie można jeździć też samochodami, czy to w wyścigach, czy w rajdach. Różnica między wyścigami, a rajdami jest znacząca. Podczas gdy pierwsze obejmują zawody rozgrywane wyłącznie na zamkniętych torach, placach i drogach, drugie odbywają się na drogach publicznych, całkowicie lub częściowo otwartych dla ruchu drogowego. Szczególną formą są rajdy terenowe, gdzie odcinki specjalne przebiegają przez ciężkie bezdroża – m.in. pustynie, stepy, poligony i leśne dukty.

Największą i najbardziej wymagającą imprezą tego typu jest Rajd Dakar organizowany corocznie w Afryce. Trasa tego rajdu obejmuje etapy liczące nawet kilkaset kilometrów dziennie, prowadząc przez skrajnie trudne, pustynne tereny. Również w takich warunkach sprawdzi się kamera sportowa z serii XTC. Nagranie zaskoczy zupełnie inną perspektywą – skręcające się koła, uciekająca wydma pod samochodem, tumany kurzu z tyłu, podczas wyprzedzania rywala. Aplikacja Action Connect, dedykowana kamerze XTC-400, dzięki zastosowaniu funkcji społecznościowych, umożliwi natychmiastowe oglądanie i dzielenie się filmami na Facebooku czy YouTube.

Nieważne czy jeździsz na rowerze, motocyklu, czy samochodem, ekstremalne warunki wymagają dodatkowych, ponadprzeciętnych zdolności, zarówno fizycznych, jak i psychicznych. Do pokonania są nie tylko przeszkody na drodze, czy torze, ale także własne słabości, lęki i uprzedzenia. Każdy start wyzwala niezwykłe emocje, serce pompuje adrenalinę, a prędkość pozwala spojrzeć na otaczający krajobraz jak w stop klatkach. To, czego nie uchwyci Twoje oko, nagra w doskonałej jakości kamera sportowa, niezastąpiona na każdej ekstremalnej wyprawie.

źródło:materiały prasowe

Tagi: , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane