stickyimage

Godzina dla Ziemi WWF w tą sobotę! Gasimy światło

Już w najbliższą sobotę, w ramach akcji Godzina dla Ziemi , której inicjatorem jest organizacja ekologiczna WWF, zgaśnie światło w milionach domów oraz oświetlenie najbardziej znanych budynków na całym świecie. W sobotę, 31 marca o godz. 20.30 pogrążą się w ciemności na jedną godzinę ikony architektury z całego świata m.in. Wieża Eiffel w Paryżu, Empire State Building w Nowym Jorku, najwyższy budynek na świecie Burj Khalifa w Dubaju, Krzywa Wieża w Pizie oraz tysiące innych obiektów w Polsce i na świecie. Symboliczny gest wyłączenia światła przypomni po raz kolejny o tym, że wszyscy powinniśmy się troszczyć o środowisko naturalne, a ochrona przyrody zaczyna się w naszych domach i w naszym codziennym życiu.

W czasie Godziny dla Ziemi WWF zachęcamy do gaszenia światła oraz do podejmowania zobowiązań, które nie wymagają od nas wielkich wyrzeczeń – mówi Małgorzata Kosowska z WWF. – Godzina dla Ziemi WWF to jedyna cykliczna i masowa akcja, która zwraca uwagę milionów ludzi na świecie na to, że ochrona środowiska to przede wszystkim zmiana naszych codziennych nawyków i przyzwyczajeń, gdyż to właśnie one mają kluczowa znaczenie dla stanu środowiska.

Jak możemy wspomóc naszą ziemię? Jak ochronić ją przed wylesieniem, przed wyginięciem gatunków zwierząt, przed brakiem wody i  surowców naturalnych, przed nadmiernym zaśmiecaniem i przed gazami cieplarnianymi.?

Oto niektóre ze sposobów:

1) Gaszenie światła po wyjściu z pokoju, wyłączanie urządzeń  elektrycznych, których nie używamy( telewizora, radia i komputera)

2) Wymieńmy zwykłe żarówki na energooszczędne świetlówki

3) Dbanie o czystość środowiska, nie wyrzucanie śmieci na ulicę, a także segregowanie odpadów.

4) Korzystanie z ekologicznych środków transportu (np. rower)

5) Zabieranie na zakupy własnej torby, aby nie pakować produktów w plastikowe torebki ze sklepu.

6) Zwracanie większej uwagi na kupowane produkty. Jeśli są oznakowane symbolami, które świadczą o ich pozytywnym wpływie na środowisko naturalne (np. opakowanie nadające się do recyklingu; nie testowane na zwierzętach, itp.) są to wówczas produkty ekologiczne.

7) Zakręcanie wody, gdy nie jest już potrzebna, dokręcanie kranów.

8)  Segregowanie śmieci

9) Nie rozpalanie ognisk w lasach lub na polach w czasie podwyższonego zagrożenia pożarowego.

10) Używanie antyperspirantów w kulkach, nie dezodorantów w sprayu zawierających freony.

Takie małe  kroki, jeśli podejmowane na co dzień, pomogą chronić Ziemię. Do tego, aby zmieniać nasze codzienne zachowania fundacja  apeluje w ramach Godziny dla Ziemi WWF.

W tym roku w ramach Godziny dla Ziemi WWF światła zgasną w setkach milionów domów na całym świecie, tysiącach obiektów na wszystkich kontynentach, i we wszystkich polskich województwach. Oficjalnie do akcji przyłączyła się rekordowa liczba polskich miast – aż 44. W ciemnościach pogrążą się najsłynniejsze budynki i obiekty architektoniczne w naszym kraju, w tym: Pałac Kultury i Nauki, Zamek Królewski, Teatr Wielki, mur Starego Miasta i warszawskie mosty, Sukiennice i Kopiec Kościuszki w Krakowie i Spodek w Katowicach, kancelaria Prezesa Rady Ministrów, oraz cztery ministerstwa: Ministerstwo Gospodarki, Ministerstwo Transportu Budownictwa i Gospodarki Morskiej, Ministerstwo Finansów, Ministerstwo Spraw Zagranicznych.

Znani i lubiani  Polacy  w ramach tegorocznej Godziny dla Ziemi WWFp odjęli nadzwyczajne zobowiązania, aby zachęcić ludzi do gaszenia światła w swoich domach i dbania o środowisko na co dzień. Michał Piróg wytatuuje drzewo na swoich plecach. Reni Jusis, Ania Rusowicz, Urszula Dudziak, Gaba Kulka i Projekt Warszawiak zagrają koncert unplugged na jednej scenie. Kinga Rusin „zgasi” Stadion Narodowy w Warszawie. Co zrobić, aby gwiazdy wywiązały się ze swoich zobowiązań? Wystarczy przyłączyć się do Godziny dla Ziemi WWF na www.

Patroni medialni akcji Godzina dla Ziemi WWF:

Onet, Multikino, Radio ZET

Patronat honorowy:

Akcja objęta Honorowym Patronatem Prezydenta m.st. Warszawy

Tagi: , ,