stickyimage

Domowe laboratorium – Przygotuj skórę na opalanie – cykl poleca Cottonina Villa & Mineral SPA Resort

Promienie słońca wpływają zbawiennie na naszą psychikę, ale według specjalistów, nie są wskazane dla naszej skóry. Oczywiście, możemy korzystać z dobrodziejstw słońca, ale jak ze wszystkiego… z głową. Często zdarza nam się przesadzić z opalaniem i zamiast upragnionego mahoniowego koloru skóry, pojawiają się nieestetyczne, i co gorsza groźne dla naszego zdrowia, poparzenia skóry lub plamy pigmentacyjne. Warto więc poszerzyć swoją wiedzę o to, jak właściwie i mądrze chronić swoją skórę przed promieniowaniem słonecznym. O sekretach bezpiecznego opalania opowiada Justyna Żukowska – Specjalista kosmetologii i Manager SPA Cottonina Villa & Mineral SPA Resort.

Czy opalanie jest zdrowe?
Słońce niewątpliwie korzystnie wpływa na nasz organizm i samopoczucie. Prawdą jest, że promienie słoneczne są źródłem witaminy D, która pełni niezwykle ważną funkcję w procesach wzrostu i zapobiegania krzywicy. Chroni również przed chorobami przewlekłymi, układu krążenia i stawów. Warto jednak zaznaczyć, że długie przebywanie na słońcu oraz nadmierna ilość promieni słonecznych stanowi prawdziwe zagrożenie dla skóry. Efektami zbyt długiego przebywania na słońcu są: oparzenia słoneczne, szybsze starzenie się skóry, zwiększenie ilości zmian barwnikowych, a co za tym idzie wzrost ryzyka zachorowania na czerniaka, a w najgorszym wypadku nowotwór skóry.

Jak chronić skórę przed szkodliwym promieniowaniem?
Najbezpieczniejsze jest unikanie bezpośredniego wystawiania skóry na promienie słoneczne. W szczególności między godziną 11, a 16 kiedy słońce świeci najintensywniej. Jeśli to możliwe, kosmetolodzy zalecają przebywanie w tych godzinach w cieniu. Ważny jest również dobór garderoby. Zakładając bawełniane ubrania – najlepiej z bawełny o gęstym splocie – częściowo zatrzymamy promieniowanie UV. Warto również wyposażyć się w okulary przeciwsłoneczne. Pamiętajmy jednak, że te prozdrowotne możemy kupić jedynie w sklepach optycznych, a nie w sklepach odzieżowych. Co prawda zapłacimy za nie więcej, ale będziemy mieli pewność, że okulary są bezpieczne dla naszych oczu. Częsta ekspozycja oczu na słońce może prowadzić do trwałych uszkodzeń siatkówki. Bardzo ważne jest również, aby 20 minut przed wyjściem na plażę nałożyć na skórę grubą warstwę produktu przeciwsłonecznego o odpowiednim faktorze i ponawiać aplikację preparatu co dwie godziny w wypadku starcia o z powierzchni skóry ręcznikiem, lub zmycia wodą. Żelazną zasadą jest również regularne nawadnianie organizmu.

Jaki filtr wybrać?
Aby właściwie dobrać kosmetyki do fototypu skóry i uchronić ją przed poparzeniami, należy go poprawnie zdefiniować. Klasyfikację w tym temacie opracował Fitzpatrick, dermatolog z Harvardu, który zdefiniował 6 typów skóry, w zależności od ilości zawartej w niej ilości barwnika- melaniny. Jej zawartość jest uwarunkowana rasą i ekspozycją na promienie UV.

Oto podpowiedzi do właściwego doboru filtra:
– skóra biała, bardzo blada, z piegami, włosy rude lub blond, oczy niebieskie/zielone/piwne- skóra bardzo wrażliwa, trudno się opala, zawsze na czerwono- sugerowany filtr 50+
– skóra blada, oczy niebieskie/piwne/zielone- trudno się opala, zawsze ulega podrażnieniom- sugerowany filtr 30-50+
– ciemniejsza biała skóra – opala się łatwiej, rzadko ulega poparzeniom- sugerowany filtr 15-50+
– brązowa, jasna skóra – łatwo się opala, mogą wystąpić minimalne oparzenia- sugerowany filtr 12-50+
– brązowa skóra- opala się intensywnie, rzadko ulega poparzeniom- sugerowany filtr 8-50+ w zależności od nasłonecznienia,
– ciemnobrązowa, czarna- mocno się opala, nigdy nie ulega poparzeniom słonecznym- filtr 8.

Więcej porad Justyny Żukowskiej oraz informacji o „Domowym laboratorium” znajdą Państwa na naszej stronie www.cottonina.pl i na Facebooku.

Dodatkowe informacje:  
„Cottonina Villa & Mineral SPA Resort to wyjątkowy obiekt znajdujący się w sercu Gór Izerskich, zlokalizowany w uzdrowiskowej miejscowości Świeradów-Zdrój. To idealne miejsce dla osób, które pragną odnowić swoje siły witalne przez połączenie pielęgnacyjnych zabiegów SPA z aktywnym wypoczynkiem w górach. Cottonina Villa & Mineral SPA Resort to niezwykły kompleks, w którym wciąż żywa jest historia dawnej fabryki bawełny. Odresturowane budynki tworzą jeden z najnowszych i najciekawszych hoteli w regionie. Cottonina to pierwsze w Polsce Mineral SPA, które zostało nagrodzone SPA PRESTIGE AWARDS 2013 jako jedno z trzech najlepszych, nowo otwartych SPA w Polsce. Jest także zdobywcą I nagrody w konkursie Best Hotel Award 2014, w kategorii „Najlepszy hotel 1- 3***” oraz III miejsca w kategorii „Najlepsze SPA w Polsce”. Do dyspozycji gości Cottonina oddaje strefę wellness; trzy rodzaje saun, basen oraz jacuzzi zewnętrzne. Autorskie menu restauracji opracowane w oparciu o sezonowe, regionalne produkty to prawdziwa rozkosz dla podniebienia. W klimatycznym Cotton Clubie można natomiast spędzić wyjątkowy wieczór przy muzyce jazzowej. Obiekt proponuje także bogato rozbudowaną ofertę dla biznesu i sale konferencyjno-szkoleniowe zapewniające wysoki standard spotkań biznesowych.”

Tagi: , , , , , ,