stickyimage

Historia polskiego futbolu na złotych medalach

Legendarna batalia na Wembley, historyczny „Mecz na wodzie”, czy zwycięskie spotkanie o złoto z Węgrami podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium – niejednemu kibicowi piłki nożnej kręci się łza w oku na same wspomnienie o tych wielkich meczach. Teraz historia polskiego futbolu powraca na nowo – opowiedziana na złotych medalach.

– „W ramach rozgrzewki przed Euro2012 postanowiliśmy przygotować kibicom niezwykłą kolekcję medali okolicznościowych upamiętniających legendarne mecze polskiej reprezentacji. „Złote lata polskiego futbolu” to pierwsza tego typu kolekcja dostępna na rynku. Wraz z jej emisją chcemy przypomnieć wszystkim Polakom te wydarzenia w historii polskiej piłki nożnej, z których naprawdę możemy być dumni. Dlatego do każdego medalu przygotowaliśmy bogate opisy meczów oraz sylwetek wspaniałych piłkarzy i trenerów” – mówi Adam Zieliński, Dyrektor Zarządzający Skarbnicy Narodowej.

Równocześnie z kolekcją wystartował powiązany z nią fan page na portalu Facebooku„Piłka na medal”, dostępny pod adresem http://www.facebook.com/Pilka.na.Medal. Możemy tam prześledzić historię polskiej reprezentacji od jej początków w 1921 r., przypominając sobie najważniejsze wydarzenia, czy też oglądając historyczne bramki. – „Dzięki temu na nowo będziemy mogli przeżyć najbardziej ekscytujące spotkania Biało-Czerwonych”­ – dodaje Zieliński.

Niezapomniane Wembley

Kolekcję otwiera medal „Wembley ’73”, przedstawiający artystyczną stylizację meczu Polska-Anglia z 17 października 1973. Tego dnia, o godzinie 19.45 polska drużyna narodowa wyszła na murawę angielskiego stadionu na Wembley. Przed spotkaniem Polacy z góry byli skazywani na porażkę. Angielskie gazety nie dawały im żadnych szans. Na arenie przywitały ich wrogie okrzyki 100 000 angielskich kibiców. Spotkanie rozpoczęło się od huraganowych ataków drużyny angielskiej, jednak broniący polskiej bramki Jan Tomaszewski rozegrał tego dnia mecz swojego życia. Zatrzymał Anglię. W 57. minucie spotkania „Orły Górskiego” przeszły do historii. Grzegorz Lato dostrzegł nieobstawionego Jana Domarskiego i podał piłkę. Domarski bez chwili namysłu oddał strzał, którego angielski bramkarz nie obronił. W tym momencie stadion zamilkł. Anglicy wyrównali w 63 minucie spotkania. Jednak „zwycięski remis w jaskini lwa”, jak nazwany został ten historyczny mecz, zapewnił polskiej reprezentacji upragniony awans do finałów Mistrzostw Świata 1974 w RFN.

Zaraz po ostatnim gwizdku arbitra, komentujący to spotkanie Jan Ciszewski na antenie TVP mówił:
Biało-czerwoni walcząc fantastycznie od pierwszych sekund do końca, sprawcami największej sensacji chyba w historii światowego futbolu. Reprezentacja Anglii, mistrz świata z roku 1966, zaledwie zremisowała na własnym stadionie w obecności 100 tys. widzów i w obecności 400 milionów sympatyków piłki nożnej na całym świecie. Brawo Polska!”

Mecze w rękach artysty

Na awersie medalu Wembey’73 widnieje postać piłkarza oddającego strzał na tle symbolicznie ukazanej sylwetki przeciwnika. Na drugim planie, w oddali, przedstawiono kultowy, londyński stadion. Rewers zdobi z kolei kompozycja godła z motywem piłki nożnej. Widnieje tam również napis, będący zarazem nazwą serii – „Złote lata polskiego futbolu”. Pozostałe medale w kolekcji będą miały podobną kompozycję i formułę. Każdy z nich będzie przedstawiał jeden z meczów piłkarskich, które przeszły do historii polskiej piłki” – zdradza Adam Zieliński.

Wszystkie medale w kolekcji zostały zaprojektowana przez jedną z najbardziej znanych oraz cenionych projektantek monet i medali w Polsce – Roussankę Nowakowską.

Piłka na medal

Kolekcja „Złote lata polskiego futbolu” – dostępna jest w dwóch specyfikacjach. Pierwsza składa się z 12 medali platerowanych 24-karatowym złotem. Jej limitacja to zaledwie 3 tys. kompletów. Druga to 7 medali wybitych w 14-karatowym złocie. Jej wyjątkowość podkreśla ścisła limitacja – jedynie 500 kompletnych kolekcji. Wszystkie medale zostały wybite w najwyższej jakości menniczej, stemplem lustrzanym.

Kolekcja medali wybitych
w 14-karatowym złocie:

Rok emisji: 2012

Emitent: Polska

Metal: 14-karatowe złoto

Waga: 3,11 g

Średnica: 16 mm

Jakość: najwyższa jakość mennicza,
stempel lustrzany

Limitacja: 500 kolekcji

Liczba medali w kolekcji: 7

Pierwszy medal w kolekcji: Wembley ’73, Anglia – Polska 1:1

Cena pierwszego medalu: 1290 zł

 

Specyfika medali platerowanych złotem:

Rok emisji: 2012

Emitent: Polska

Platerowanie: 24-karatowe złoto

Waga: 26 g

Średnica: 40 mm

Jakość: najwyższa jakość mennicza,
stempel lustrzany

Limitacja: 3000 kolekcji

Liczba medali w kolekcji: 12

Pierwszy medal w kolekcji: Wembley ‘73, Anglia – Polska 1:1

Cena pierwszego medalu: 69,50 zł

źródło: materiały prasowe

Tagi: , , , , , , , , , , , , ,

Skomentuj artykuł

Wymagane